Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bratislavská teplárenská
Ilustračné foto. SITA
15. marca 2016 12:08 TeploAktuality od vEnergetikeSITA

Bratislavská tepláreň ešte bojuje v kauze paroplyn

Spoločnosť Bratislavská teplárenská čaká na rozhodnutie súdu o námietkach. Teplári namietajú premlčanie väčšej časti pohľadávky firmy Paroplyn Holdings Limited.

Nekonečný súdny spor o desiatky miliónov eur medzi spoločnosťami Bratislavská teplárenská a Paroplyn Holdings Limited ešte nie je zďaleka na konci. Aj keď cyperská spoločnosť, patriaca do portfólia finančnej skupiny Penta, už má právoplatné súdne rozhodnutie o tom, že bratislavská tepláreň je jej povinná zaplatiť za neodobraté teplo z bratislavského Paroplynového cyklu (plus úroky) 29 miliónov eur, teplári sa ešte snažia v danej veci urobiť zvrat. Firmy v súčasnosti ani nerokujú o prípadnom splátkovom kalendári.

Pomôže premlčanie?

Bratislavská teplárenská, ktorej jediným vlastníkom je štát, sa chce spoľahnúť na premlčaciu dobu. „V súčasnosti nerokujeme so spoločnosťou Paroplyn Holdings Limited, pretože čakáme na rozhodnutie súdu o námietkach. Namietame premlčanie väčšej časti pohľadávky firmy Paroplyn Holdings Limited,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa bratislavskej teplárne Jarmila Galandáková s tým, že do rozhodnutia súdu nemajú v pláne ďalšie rokovania. Súdny spor o povinnom odoberaní tepla z bratislavského Paroplynového cyklu trvá už vyše 14 rokov.

Odmietli mimosúdnu dohodu

Aj skupina Penta potvrdila, že rokovania medzi spoločnosťami v súčasnosti neprebiehajú. „Keďže Bratislavská teplárenská opätovne neprijala ponuku na mimosúdnu dohodu, žiadne rokovania aktuálne neprebiehajú,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca Penty Gabriel Tóth. Podľa neho firmy sa doteraz v podstate na ničom nedohodli. „Žiadna dohoda s bratislavskou teplárňou na konkrétnych krokoch stále neexistuje,“ dodal Tóth.

Zablokovali im účet neprávom?

Bratislavská teplárenská tvrdí, že súdny exekútor jej blokuje účet, na ktorom je takmer celá suma pohľadávky firmy Paroplyn Holdings Limited. Teplári sú presvedčení, že exekútor na to nemá právo. „S postupom exekútora nesúhlasíme, pretože peňažné prostriedky našej spoločnosti požívajú exekučnú imunitu,“ spresnila Galandáková. Bratislavská tepláreň sa spolieha na novelu zákona o tepelnej energetike, ktorú narýchlo schválila koncom vlaňajška Národná rada SR. Novela zákona, ktorá zavádza exekučnú imunitu pre štátom vlastnené teplárne, bola podľa premiéra Roberta Fica schválená práve pre spomínaný súdny spor.

Bezproblémový chod teplárne

Penta tvrdí, že Bratislavskej teplárenskej účty neblokuje. „Nie, máme uzatvorenú zmluvu o konaní počas exekúcie, ktorá umožňuje Bratislavskej teplárenskej bezproblémové fungovanie,“ konštatoval Tóth. To, že tepláreň si plní svoje funkcie bez problémov, potvrdila aj Galandáková. „Zatiaľ sa nám darí zabezpečovať riadne fungovanie výroby a distribúcie tepla. Blokácia peňažných prostriedkov zatiaľ neohrozuje výrobu a dodávky tepla pre obyvateľov Bratislavy,“ uzavrela Galandáková.

Zmluva o povinnom odbere tepla

Bratislavská teplárenská musí zaplatiť 29 miliónov eur firme Paroplyn Holdings Limited za nedodržanie zmluvy o povinnom odbere tepla z bratislavského Paroplynového cyklu. Zmluvu o povinnom odbere tepla podpísali v roku 1999 spoločnosti Západoslovenské energetické závody a Paroplynový cyklus. Pätnásťročná zmluva mala garantovať schopnosť splácať poskytnutý úver na výstavbu paroplynu od Európskej investičnej banky vo výške 51 miliónov eur. Zmluva sa podpísala na princípe „take or pay“. Čiže Západoslovenské energetické závody museli platiť za dohodnuté množstvo tepla, aj keď ho od bratislavského paroplynu neodobrali. Spoločnosť Bratislavská teplárenská zdedila zmluvu po tom, čo sa Západoslovenské energetické závody rozdelili na tri akciové spoločnosti – Bratislavskú teplárenskú, Trnavskú teplárenskú a Západoslovenskú energetiku. Penta získala bratislavský Paroplynový cyklus v privatizácii v roku 2004. Penta sa síce začiatkom minulého roka rozhodla predať bratislavský paroplynový cyklus spoločnosti EI Group, patriacej do skupiny Istroenergo International, ale pohľadávku, ktorá pochádza z predmetného súdneho sporu, si ponechala.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame