BP zaplatí za únik ropných látok viac ako 20 mld. USD

6. októbra 2015 10:41
Autor: SITA

Pokuta súvisí s únikom ropných látok v Mexickom zálive v roku 2010. Ide o najvyššie peňažné vyrovnanie tohto druhu v histórii USA.

Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Spoločnosť BP zaplatí na pokutách viac ako 20 mld. USD a tým uspokojí takmer všetky nároky spojené s únikom ropy v Mexickom zálive spred piatich rokov. Ide o najvyššie peňažné vyrovnanie tohto druhu v histórii USA. Uviedla to americká ministerka spravodlivosti Loretta Lynchová. Dohoda o vyrovnaní, ktorá sa prvýkrát objavila v júli, tak zvyšuje sumu 43,8 mld. USD, ktorú spoločnosť už skôr odložila ako rezervu na riešenie sporov. Suma, ktorú musela spoločnosť BP doteraz celkovo vynaložiť v súvislosti s únikom ropy je vo výške 53,8 mld. USD pred zdanením.

Pokuta, o ktorej hovorila Lynchová, je vyššia ako 18,7 mld. USD dohodnutých v lete. Lynchová totiž zahrnula obnovovacie práce, s ktorými spoločnosť BP už skôr súhlasila. Tieto práce majú hodnotu jednej miliardy dolárov. Jadro dohody tvorí suma 7,1 mld. USD, ktorú BP zaplatí za poškodenie prírodných zdrojov, suma 5,5 mld. USD, ktorú spoločnosť zaplatí v súlade s legislatívou chrániacou čistotu vody a čiastka 4,9 mld. USD, ktorá je platbou smerujúcou štátu.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?