Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
British Petrol BP
USA po ropnej katastrofe v Mexickom zálive zakázala uzatváranie nových zmlúv s BP a jej dcérskymi spoločnosťami. SITA/AP
14. augusta 2013 11:01 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

BP žaluje americkú vládu pre ušlý zisk

Ropná ťažobná spoločnosť BP žaluje americkú vládu za to, že britskej firme po priznaní viny za katastrofálnu haváriu ropného vrtu v Mexickom zálive zakázala uchádzať sa o nové federálne zákazky. Americký Úrad pre ochranu životného prostredia (EPA) zákaz obchodovania s BP odôvodnil „narušenou obchodnou bezúhonnosťou“ spoločnosti, s ktorou ešte stále prebiehajú súdne spory o kompenzáciu škôd spôsobených explóziou ropného vrtu 20. apríla 2010.

BP v žalobe tvrdí, že pokračujúci zákaz by mohol ropnému koncernu spôsobiť „nenapraviteľné škody“. Firma je jedným z najväčších dodávateľov paliva pre americkú vládu, vrátane armády, pričom celkový objem existujúcich zmlúv dosahuje 1,34 mld. USD. BP tvrdí, že EPA do zákazu zahrnula aj 21 jej dcérskych spoločností, ktoré s ekologickou katastrofou nemali nič spoločné. „Sme presvedčení, že kroky EPA sú v tomto prípade neprimerané a neodôvodnené, a využívame preto naše právo dožadovať sa kompenzácie na federálnom súde,“ povedal americký hovorca BP Geoff Morrell.

Britská ťažobná spoločnosť v súčasnosti musí vyplatiť milióny dolárov odškodného pre obete tragédie na vrte Deepwater Horizon, pri ktorom prišlo o život 11 pracovníkov spoločnosti a pobrežie na juhu USA zamorili milióny barelov surovej ropy. Sudca minulý týždeň napriek námietkam BP schválil vyplatenie kompenzácií v celkovej hodnote 130 mil. USD, pričom firma ešte čelí federálnemu súdnemu sporu, v ktorom sa má určiť výška pokuty, ktorú bude firma musieť zaplatiť do štátnej pokladnice. Najhoršia ropná katastrofa v dejinách USA firmu dosiaľ stála 42,4 mld. USD.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies