Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP
27. júla 2018 11:49 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

BP kupuje od BHP Billiton bridlicové ložiská za 10,5 mld. USD

Britská ropná a plynárenská skupina prevezme firmu Petrohawk Energy Corporation, ktorá spravuje bridlicové ložiská ropy a plynu v Texase a Louisiane.

Britská ropná a plynárenská skupina BP kupuje v USA od austrálskej ťažobnej spoločnosti BHP Billiton bridlicové ložiská ropy a plynu za 10,5 mld. USD. Informoval o tom v piatok portál bbc.com. Pre firmu ide o najväčšiu akvizíciu od havárie na ropnej plošine Deepwater Horizon v roku 2010, ktorej následky doteraz významne zaťažujú jej bilanciu.

Na základe dohody americká divízia BP prevezme firmu Petrohawk Energy Corporation, ktorá spravuje bridlicové ložiská ropy a plynu v Texase a Louisiane. BHP za tieto aktíva v roku 2011 zaplatila 20 mld. USD, v nasledujúcich rokoch ale hodnotu investície významne znížil prudký prepad cien ropy. Postupné zotavovanie cien ropy, ktorá sa aktuálne obchoduje nad úrovňou 70 USD za barel, však znamená, že ťažba z bridlíc začína byť opäť atraktívna.

Havária na ropnej plošine Deepwater Horizon v roku 2010 spôsobila obrovský únik ropy v oblasti Mexického zálivu. Celková suma nákladov súvisiacich s odstraňovaním ekologických škôd, ako aj kompenzáciami, ktoré si voči BP uplatnili regulačné úrady, firmy a osoby, sa vyšplhala na 65,6 mld. USD.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame