Boj proti Nord Stream 2 sa zintenzívňuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Plynovod plyn
Montér pri plynovodnej rúre AP

Ministri zo Slovenska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Maďarska a Rumunska zodpovedajúci za oblasť energetiky vo svojej krajine poslali do Bruselu list, v ktorom vysvetľujú prečo je rozšírenie plynovodu Nord Stream proti záujmom Európskej únii. K listu sa zatiaľ nepridala Česká republika.

Niektoré krajiny Európskej únie zintenzívňujú boj proti plynovodnému projektu Nord Stream 2, na realizácii ktorého sa dohodli firmy zo západnej Európy spoločne s ruskou spoločnosťou Gazprom. Ministri zo Slovenska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Maďarska a Rumunska zodpovedajúci za oblasť energetiky vo svojej krajine poslali do Bruselu list, v ktorom vysvetľujú, prečo je rozšírenie plynovodu Nord Stream proti záujmom Európskej únie (EÚ). „V liste píšeme, že projekt nie je v súlade ani s právom, ani reguláciami EÚ a s celkovou filozofiou vytvorenia jednotného energetického trhu v únii, a že je v rozpore s tretím liberalizačným balíčkom,“ povedal po stredajšom rokovaní slovenského vládneho kabinetu minister hospodárstva Vazil Hudák. K listu sa zatiaľ nepridala Česká republika. Prečo to tak je, nevedel slovenský minister povedať.

List premiérov

List plánujú poslať aj premiéri krajín Visegrádskej štvorky (V4). V tomto prípade by malo ísť o politický postoj krajín V4 k projektu Nord Stream 2. List bol podľa slovenského premiéra Roberta Fica schválený na stretnutí predstaviteľov V4 a ponúka sa ďalším krajinám s rovnakým názorom. Do konca týždňa by mal byť list predsedovi Európskej rady zaslaný. „V tomto liste žiadame, by bola agenda Energetickej únie zaradená na bod programu nasledujúceho samitu, a aby sa plne rešpektovali pravidlá Energetickej únie. Ak sa budú rešpektovať pravidlá Energetickej únie, tak Nord Stream 2 ako projekt musí byť odmietnutý. Tento projekt by výrazne poškodil záujmy Slovenskej republiky,“ konštatoval premiér Robert Fico.

Rusi spolu so Západom

Ruská firma Gazprom dodáva plyn do Nemecka cez Baltské more prostredníctvom plynovodu Nord Stream. V septembri Gazprom vytvoril konzorcium so spoločnosťami E.ON, BASF/Wintershall, OMV, ENGIE a Royal Dutch Shell s cieľom vybudovať plynovod Nord Stream 2, ktorý by umožnil Rusku do roku 2019 úplne obísť Ukrajinu a tým pádom aj Slovensko. Trasa Nord Stream 2 by kapacitu plynovodu zdvojnásobila na 110 miliárd kubických metrov ročne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Vláda SR