Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
JAVYS jadrová energia
Demolácia chladiacich veží
22. decembra 2017 12:12 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Bohunické jadrové veže sa pomaly strácajú

Prvá zo štyroch odstavených chladiacich veží dosahuje k dnešnému dňu výšku približne 35 metrov.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) pokračuje v demolácii štyroch stodvadsať metrovými chladiacich veží. „Prvá zo štyroch odstavených chladiacich veží dosahuje k dnešnému dňu výšku približne 35 metrov,“ informovala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková. Postupné odstránenie štyroch chladiacich veží je neoddeliteľnou súčasťou procesu vyraďovania jadrovej elektrárne V1.

Prvá chladiaca veža sa začala rozoberať začiatkom októbra. V novom roku sa v prvej veži zdemontuje žeriav a následne sa preloží do druhej chladiacej veže. Demolácia prvej chladiacej veže bude potom pokračovať prostredníctvom štandardnej pozemnej demolačnej techniky. „Druhá chladiaca veža má v súčasnosti už zdemontované všetky vnútorné časti a je v nej už pripravená betónová pätka pre vežový žeriav. S demoláciou druhej chladiacej veže by sa malo začať v druhej polovici januára 2018,“ dodala Žiaková s tým, že sa pracuje aj na demolácii tretej a štvrtej chladiacej veže.

Realizácia demolácie chladiacich veží jadrovej elektrárne V1 sa robí konvenčnou metódou, čiže postupným rozoberaním veží. „Stavebný odpad z chladiacich veží nie je rádioaktívny a z pohľadu ochrany životného prostredia nie je nebezpečný. Cieľom projektu demolácie chladiacich veží je v najvyššej možnej miere odpad minimalizovať respektíve ho recyklovať. Z tohto dôvodu bude zdemolovaný betónový materiál spracovaný na drviacom zariadení a následne bude využitý ako spätný zásyp po demolácii,“ konštatovala Žiaková.

Projekt realizuje konzorcium, ktorého lídrom je talianska spoločnosť Despe. Náklady na projekt vo výške deväť miliónov eur sú spolufinancované prostredníctvom fondu BIDSF, ktorý je administrovaný Európskou bankou pre obnovu a rozvoj.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame