Bohunická elektráreň je pripravená aj na ťažké havárie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice SE
Jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach Foto: Ilustračné, javys.sk

Jadrová elektráreň V2 Jaslovské Bohunice má ako prvá elektráreň spomedzi všetkých elektrární typu VVER 440 implementovaný projekt pre riadenie ťažkých havárií v plnom rozsahu.

Slovenské jadrové elektrárne znova dokazujú, že patria medzi svetovú elitu. Tentokrát predbehli ostatné atómové elektrárne v implementácií bezpečnostných opatrení, ktoré svetu priniesla havária v japonskej jadrovej elektrární Fukušima. Ako informoval Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD), jadrová elektráreň V2 Jaslovské Bohunice má ako prvá elektráreň spomedzi všetkých elektrární typu VVER 440 zrealizovaný projekt pre riadenie ťažkých havárií v plnom rozsahu.

Mochovce budúci rok

„Jadrové zariadenia na Slovensku výrazne predstihli iné zahraničné jadrové zariadenia rovnakého typu vo zvyšovaní bezpečnosti a tiež odolnosti pri extrémnych prírodných podmienkach,“ zdôraznil dozorný orgán. Projekt pre riadenie ťažkých havárií bude onedlho ukončený aj na ďalších dvoch jadrových blokoch, ktoré sú na Slovensku v prevádzke. ÚJD predpokladá, že spomínaný projekt na prvom a druhom bloku Atómovej elektrárne Mochovce ukončia do konca budúceho roka. „Na treťom a štvrtom mochoveckom bloku, ktoré sú v súčasnosti v dostavbe, bude projekt zrealizovaný pred uvedením do prevádzky,“ dodal úrad.

Takmer 60 opatrení

Po havárii v japonskej Fukušime vykonali štáty s jadrovými elektrárňami takzvané záťažové testy. Tie mali odhaliť, aké sú potrebné opatrenia na to, aby sa ich bezpečnosť zvýšila. Realizácia záťažových testov začala v júni 2011. Na základe nich vznikol Národný akčný plán SR. Opatrenia v slovenskom akčnom pláne boli orientované na zvýšenie odolnosti jadrových blokov pri extrémnych prírodných podmienkach, ako zemetrasenie, záplavy, silný vietor, extrémne teploty, či silný dážď alebo sneh. Plán taktiež obsahoval opatrenia na zabezpečenie plnenia bezpečnostných funkcií pri strate konečného odvodu tepla a strate elektrického napájania. Národný akčný plán SR obsahuje spolu 57 opatrení na zvýšenie bezpečnosti atómových elektrární.

Slovensko medzi prvými

Slovensko patrí medzi prvé krajiny, ktoré začali využívať jadrovú energiu na výrobu elektriny. Výstavba prvej slovenskej jadrovej elektrárne sa začala v roku 1958. Závod Atómové elektrárne Bohunice V2 sa nachádza na západnom Slovensku, neďaleko mesta Trnava. Elektrická energia sa tu vyrába v dvoch blokoch s jednotkovým výkonom 505 megawattov, ktoré boli k energetickej sieti postupne pripojené v rokoch 1984 až 1985. Dva bloky Atómovej elektrárne Mochovce sa nachádzajú na juhu Slovenska medzi mestami Nitra a Levice. Prvý blok elektrárne dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998, druhý blok od konca roku 1999. Inštalovaný výkon mochoveckých blokov je 940 megawattov.

Slovenské atómové elektrárne v súčasnosti prevádzkuje spoločnosť Slovenské elektrárne, v ktorej 66-percentný podiel drží talianska firma Enel. Zvyšok akcií kontroluje štát.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚJD Úrad jadrového dozoru Slovenskej republiky