Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Javys
Demolácia chladiacich veží v Bohuniciach.
8. októbra 2018 6:27 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Bohunice sú už bez štyroch chladiacich veží

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť za deväť miliónov eur dokončila demoláciu štyroch chladiacich veží.

Všetky štyri chladiace veže odstavenej jadrovej elektrárne V1, ktoré tvorili panorámu okolia Jaslovských Bohuníc vyše štyridsať rokov, sú zbúrané. Posledný kus štvrtej veže padol k zemi začiatkom októbra, teda rok po začiatku demolačných prác. „Náklady na demolačný projekt si vyžiadali 9 miliónov eur. Uchádzač, ktorý skončil v poradí ako druhý, ponúkol cenu vyššiu o 6,5 milióna eur,“ informovala hovorkyňa Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) Miriam Žiaková.

Demolácia stodvadsaťmetrových chladiacich veží jadrovej elektrárne V1 sa robila konvenčnou metódou, čiže postupným rozoberaním veží. „Odstrel veží pre blízkosť funkčnej susednej elektrárne V2 nemohol byť z bezpečnostných dôvodov realizovaný,“ dodala Žiaková. Počas búracích prác sa odstránilo približne 50 tisíc metrov kubických železobetónu. „Cieľom projektu ‚Demolácia chladiacich veží‘ bolo v čo najvyššej možnej miere materiál z demolácie recyklovať. Nakoľko železobetónový materiál z veží nie je rádioaktívny, ani nebezpečný pre životné prostredie, bol postupne priamo v lokalite spracovávaný na drviacom zariadení,“ doplnila Žiaková.

Veže jadrovej elektrárne V1 dotvárali panorámu okolia Jaslovských Bohuníc od roku 1977, kedy boli uvedené do prevádzky. Odstavenie oboch blokov jadrovej elektrárne V1 bolo záväzkom Slovenska vyplývajúcim z predvstupových rokovaní o vstupe SR do EÚ. Európska komisia spolu s ďalšími prispievateľmi zriadila Medzinárodný fond na podporu vyradenia jadrovej elektrárne Bohunice z prevádzky (BIDSF).

Prvý blok jadrovej elektrárni V1 sa odstavil na konci roku 2006 a druhý na konci roku 2008. Vyraďovanie sa uskutočňuje v dvoch etapách s termínom ukončenia v roku 2025. V súčasnosti už prebieha druhá etapa. Celkové náklady na ukončovanie prevádzky a vyraďovanie jadrovej elektrárne V1 sú vyčíslené na 1,239 mld. eur. V období rokov 2002 až 2017 bolo medzi Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBRD), ktorá spravuje spomínaný fond, a JAVYS podpísaných 18 grantových dohôd v celkovej sume 464,9 milióna eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame