Blíži sa zasadnutie OPEC-u. Zastaví sa pokles cien ropy?

24. augusta 2015 9:00

Podľa Bijana Zanganeha, iránskeho ministra ropného priemyslu, by Irán súhlasil s núdzovým zasadnutím Organizácie krajín vyvážajúcich ropu.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Usporiadanie núdzového zasadnutia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) by mohlo byť efektívne v súvislosti so zastavením poklesu cien ropy. V nedeľu to uviedol Bijan Zanganeh, iránsky minister ropného priemyslu. Podľa jeho slov by Irán súhlasil s núdzovým zasadnutím. Informovala o tom agentúra Shana.

Predstavitelia OPEC-u by sa nemali stretnúť skôr ako 4. decembra, hoci Alžírsko vyzýva na núdzové zasadnutie. Aj keď pre zvolávanie núdzového zasadnutia platí pravidlo jednoduchej väčšiny v rámci dvanástich členských krajín, niektorí delegáti hovoria o tom, že zasadnutie je nepravdepodobné, kým s ním nebude súhlasiť Saudská Arábia.

Októbrové dodávky americkej ropy v piatok klesli o 87 centov na 40,45 USD za barel. Počas dňa sa táto cena pritom dostala na 39,86 USD za barel. Počas uplynulých ôsmich týždňov sa ceny americkej ropy znížili o 33 %. Ide o najdlhšie obdobie poklesu od roku 1986. Ceny ropy Brent v piatok klesli o 1,16 USD na 45,46 USD za barel.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?