Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce atómová elektráreň
Ilustračné foto SITA
25. apríla 2014 13:06 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Blíži sa spustenie výroby elektriny v nových Mochovciach

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce by mohol začať s výrobou prvých kilowatthodín elektriny koncom prvého polroka budúceho roka.

Už onedlho by na Slovensku mali začať vyrábať elektrinu nové jadrové bloky. Ide o tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce. Ako prvý na rad príde tretí jadrový blok. Ten by mohol v takomto čase o rok už vyrábať prvé kilowatthodiny. „V súčasnej dobe Slovenské elektrárne deklarujú, že budú elektráreň spúšťať koncom prvého polroka budúceho roka, alebo v treťom štvrťroku budúceho roka,“ povedala predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR Marta Žiaková.

Pripravuje sa analýza

Slovenské elektrárne, ktoré majú na starosti dostavbu Mochoviec, sa ku konkrétnym termínom zatiaľ nechceli vyjadrovať. Na všetky otázky ohľadom harmonogramu dostavby mochoveckých blokov má dať odpovede pripravovaná analýza. „Akcionári spoločnosti sa dohodli na ďalšej analýze celkového dopadu záverečných opatrení, ktoré vyplynuli zo záťažových testov a ovplyvňujú harmonogram a rozpočet projektu. Analýza by mala byť predložená akcionárom v lete tohto roka,“ reagovala hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová. Akcionári sa na analýze dohodli ešte začiatkom apríla na mimoriadnom valnom zhromaždení, kde schválili aj dodatočné prostriedky potrebné na dostavbu jadrových blokov.

S bezpečnosťou sú spokojní

Dozorný orgán je s postupom prác na mochoveckých blokoch spokojný. Teda hlavne čo sa týka implementácie bezpečnostných prvkov. „Sledujeme postup výstavby tohto zariadenia, ako aj postup projektovania vybraných zariadení, ich výroby, ako aj ich montáže,“ povedala Žiaková, ktorá vyjadrila spokojnosť s postupom Slovenských elektrární pri dostavbe Mochoviec. „Ak by sme neboli spokojní, tak by sme nevydali povolenie na výrobu,“ zdôraznila. Elektrárne však čakajú ešte ďalšie skúšky. Po zmontovaní elektrárne musia vykonať skúšky jednotlivých systémov. Následne musia preukázať, že všetko bude fungovať ako celok. „Až ak preukážu, že to funguje ako celok, až potom budú môcť pristúpiť k zavezeniu paliva a k ďalším skúškam. Proces je naozaj komplexný a detailný,“ konštatovala Žiaková.

Predbehli dobu

Aj na nových jadrových blokoch sú už zapracované respektíve sa stále zapracovávajú všetky najaktuálnejšie bezpečnostné zlepšenia, vrátane tých, ktoré priniesla jadrová havária v japonskej Fukušime. Podľa generálneho riaditeľa sekcie hodnotenia bezpečnosti a kontrolných činností Úradu jadrového dozoru SR Petra Uhríka, veľa vecí však nebolo pre tieto bloky novinkou. „Už v roku 2008, keď sme posudzovali dokumentáciu k pokračovaniu stavby tretieho a štvrtého bloku Mochoviec, tak sme porovnávali predložený dokument nie s platnými legislatívnymi požiadavkami, ale s ďalšími požiadavkami, ktoré sme očakávali, že vstúpia do platnosti. Niektoré veci sa tak na jadrovej elektrárni plnili v predstihu,“ uzavrel Uhrík.

Dostavba sa predražila

Výstavba dvoch jadrových blokov si nakoniec vyžiada 3,8 miliárd eur namiesto plánovaných 2,8 miliárd. Potrebné navýšenie investícií zdôvodňovali Slovenské elektrárne najmä potrebou implementácií ďalších bezpečnostných opatrení. Dostavba tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce by sa mala ukončiť na konci tohto roka, štvrtého bloku potom v roku 2015. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať približne tisíc megawattov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame