Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto pixabay.com
26. septembra 2016 11:02 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Blíži sa rokovanie OPEC o cenách ropy

Zástupcovia 14 členských štátov Organizácie krajín exportujúcich ropu budú tento týždeň rokovať o zmrazení alebo znížení produkcie, uviedol alžírsky minister energetiky Noureddine Bouterfa.

Organizácia krajín exportujúcich ropu (OPEC) tento týždeň podnikne ďalší pokus o stabilizáciu trhu, ktorý čelí prepadu cien komodity. Vyhlásil to v nedeľu alžírsky minister energetiky Noureddine Bouterfa. Na programe rokovaní zástupcov 14 členských štátov bude aj možnosť zmrazenia, prípadne zníženia produkcie, dodal minister podľa portálu bbc.com. „Zo stretnutia sa nevrátime s prázdnymi rukami,“ uviedol Bouterfa. Neformálne rokovania sa podľa neho uskutočnia v stredu v metropole krajiny Alžír. Ceny ropy sa od polovice roka 2014 prepadli z rekordných vyše 100 USD za barel na takmer 13-ročné minimum pod 30 USD za barel, kde sa ocitli tento rok v januári. Minulý týždeň v piatok ropa uzavrela na úrovni 44,48 USD za barel.

Členské štáty ropného kartelu sa zatiaľ nedohodli na obmedzení ťažby, čo by mohlo prispieť k zvýšeniu cien. V porovnaní so situáciu spred troch mesiacov, kedy sa uskutočnilo posledné zasadnutie OPEC-u, sú však podmienky na trhu „kritickejšie“, povedal alžírsky minister. Naznačil tiež, že podporiť obmedzenie ťažby by mohla aj Saudská Arábia, ktorá ako najväčší člen združenia doteraz produkčné škrty odmietala.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies