Blíži sa rokovanie OPEC o cenách ropy

26. septembra 2016 11:02
SITA

Zástupcovia 14 členských štátov Organizácie krajín exportujúcich ropu budú tento týždeň rokovať o zmrazení alebo znížení produkcie, uviedol alžírsky minister energetiky Noureddine Bouterfa.

Ropa ťažba
Ilustračné foto pixabay.com

Organizácia krajín exportujúcich ropu (OPEC) tento týždeň podnikne ďalší pokus o stabilizáciu trhu, ktorý čelí prepadu cien komodity. Vyhlásil to v nedeľu alžírsky minister energetiky Noureddine Bouterfa. Na programe rokovaní zástupcov 14 členských štátov bude aj možnosť zmrazenia, prípadne zníženia produkcie, dodal minister podľa portálu bbc.com. „Zo stretnutia sa nevrátime s prázdnymi rukami,“ uviedol Bouterfa. Neformálne rokovania sa podľa neho uskutočnia v stredu v metropole krajiny Alžír. Ceny ropy sa od polovice roka 2014 prepadli z rekordných vyše 100 USD za barel na takmer 13-ročné minimum pod 30 USD za barel, kde sa ocitli tento rok v januári. Minulý týždeň v piatok ropa uzavrela na úrovni 44,48 USD za barel.

Členské štáty ropného kartelu sa zatiaľ nedohodli na obmedzení ťažby, čo by mohlo prispieť k zvýšeniu cien. V porovnaní so situáciu spred troch mesiacov, kedy sa uskutočnilo posledné zasadnutie OPEC-u, sú však podmienky na trhu „kritickejšie“, povedal alžírsky minister. Naznačil tiež, že podporiť obmedzenie ťažby by mohla aj Saudská Arábia, ktorá ako najväčší člen združenia doteraz produkčné škrty odmietala.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?