Blíži sa ďalšie trojstranné rokovanie o plyne

11. septembra 2014 13:57

Ukrajina, Rusko a Európska komisia sa stretnú na novom kole rokovaní o spore Kyjeva a Moskvy, týkajúcom sa cien za plyn, 20. septembra v Berlíne. Rusko však zatiaľ podľa ruského rezortu energetiky nedostalo pozvánku.

Plyn plynovod Eustream
Ilustračné foto. SITA

Predstavitelia Ukrajiny, Ruska a Európskej komisie (EK) sa stretnú na novom kole rokovaní o spore Kyjeva a Moskvy, ktorý sa týka cien za plyn, 20. septembra. Informovala o tom hovorkyňa Európskej komisie (EK) Marlene Holznerová. „Poznáme dátum trojstranných rokovaní medzi ruskými partnermi, ukrajinskými partnermi a nami. Bude to 20. septembra v Berlíne,“ povedala Holznerová. Ruské ministerstvo energetiky však vo štvrtok uviedlo, že zatiaľ pozvánku na trojstranné rokovania nedostalo. „O termíne nevieme a pozvánku sme nedostali,“ uviedol rezort.

Holznerová zároveň uviedla, že Poľsko informovalo EK o obmedzeniach dodávok plynu z Ruska. „Dostali sme informáciu o tom, že poľské úrady v súčasnosti pátrajú po príčinách. Zisťujú, či ide o príčiny obchodnej alebo technickej povahy,“ povedala Holznerová.

Ešte diskutujú

Ruské ministerstvo energetiky vo štvrtok dostalo pozvánku od Európskej komisie (EK) na trojstranné rokovanie medzi Ruskom, Ukrajinou a EK. Témou rokovaní je spor medzi Ruskom a Ukrajinou o cenách plynu. Zo stanoviska EK vyplýva, že rokovania sa uskutočnia 20. septembra v Berlíne. Ruské ministerstvo energetiky však uviedlo, že o mieste a dátume rokovania sa ešte diskutuje. „V súčasnosti zainteresované strany diskutujú o mieste a dátume stretnutia,“ uviedol ruský rezort energetiky vo svojom stanovisku.Čo si o tom myslíte?