Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Biomasa OZE
pixabay.com Ilustračné foto
5. júna 2017 14:40 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Najviac zelenej elektriny sa vyrobilo z biomasy

Celkovo sa v minulom roku na Slovensku vyrobilo 2 430 gigawatthodín “zelenej“ elektriny.

V oblasti obnoviteľných zdrojov energií (OZE) pri výrobe elektriny naďalej zohráva hlavnú úlohu biomasa. Vďaka nej sa v minulom roku vyrobila polovica “zelenej“ elektriny. Ako vyplýva z údajov zverejnených Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou (SEPS), bioplyn a fotovoltické elektrárne mali na výrobe elektriny z OZE štvrtinový podiel, pri bioplyne to bolo vyše 25 % a pri slnečných elektrárňach necelých 24 %. Celkovo sa na Slovensku vyrobilo 2 430 gigawatthodín “zelenej“ elektriny, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o necelé dve percentá. Obnoviteľné zdroje tak mali podiel na celkovej výrobe elektriny zhruba deväť percent.

Najviac elektriny z jadra

Najviac elektriny na Slovensku vlani vyrobili jadrové elektrárne, a to 14 774 gigawatthodín. V medziročnom porovnaní ide o vyše dvojpercentný pokles. Jadrové elektrárne mali na celkovej výrobe elektriny približne 54-percentný podiel. Elektrárne spaľujúce hnedé uhlie mali oproti predchádzajúcemu roku pokles výroby o vyše sedem percent. Napriek tomu výroba elektriny na báze hnedého uhlia mala v rámci výroby elektriny z fosílnych palív 33-percentný podiel. Nasledovaná bola výrobou elektriny zo zemného plynu (30,7 %) a z čierneho uhlia (18,9 %). Fosílne palivá sa podieľali na vlaňajšej celkovej výrobe elektriny 19 percentami, keď sa vďaka nim vyrobilo 5 319 gigawatthodín, čiže zhruba rovnako ako rok predtým. Vodná energia mala vlani takmer 18-percentný podiel na celkovej výrobe. Prostredníctvom nej sa vyrobilo 4 844 gigawatthodín elektriny, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o vyše 11 %.

Najvyšší import

V minulom roku bol objem výroby elektriny na Slovensku o 261 gigawatthodín väčší ako v roku 2015. Celkový objem elektriny vyrobenej zo zdrojov na území Slovenska bol v minulom roku 27 452 gigawatthodín. Na Slovensku sa pritom spotrebovalo 30 103 gigawatthodín elektriny. Spotreba elektriny v minulom roku bola pokrývaná rovnako ako v roku 2015 vysokým dovozom zo zahraničia. Vlani sa podiel importu na spotrebe elektriny zvýšil na hodnotu 8,8 %, v roku 2015 to bolo 8 %. „Za posledných desať rokov bol podiel importu na spotrebe elektriny Slovenska najvyšší,“ konštatoval slovenský prevádzkovateľ elektrizačnej prenosovej sústavy vo svojej výročnej správe.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame