Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
4. augusta 2014 15:05 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Bielorusi pomôžu Ukrajincom s dodávkami ropných produktov

Bieloruský prezident Alaxander Lukašenko ubezpečil ukrajinskú hlavu štátu Petra Porošenka, že Minsk dodá Kyjevu ropné produkty, aby Ukrajina lepšie zvládla aktuálnu žatevnú sezónu.

Bielorusko dodá Ukrajine ropné produkty, aby krajina lepšia zvládla aktuálnu žatvu. Ukrajinskú hlavu štátu Petra Porošenka o tom v telefonickom rozhovore ubezpečil v pondelok bieloruský prezident Alexander Lukašenko. V Bielorusku podľa agentúry Reuters fungujú dve veľké rafinérie, veľkú väčšinu ropy krajina dováža z Ruska. „Alexander Lukašenko zdôraznil, že Bielorusko chápe naliehavosť tohto problému v čase žatvy a napriek domácim potrebám pomôže zabezpečiť ropné produkty pre ukrajinskú ekonomiku,“ uviedla vo vyhlásení kancelária bieloruského prezidenta.

Rusko, Bielorusko a Kazachstan v máji podpísali dohodu o vytvorení eurázijskej únie, ktorá by mala podľa ruského prezidenta Vladimira Putina svojou ekonomickou silou konkurovať Číne, Spojeným štátom americkým aj Európskej únii. V jej rámci sa Rusko zaviazalo dodať Bielorusku v tomto roku bez colných poplatkov 23 mil. ton ropy. Exportné clá z predaja hotových ropných produktov má na oplátku Minsk odvádzať Moskve. Ukrajina patrí medzi najväčších svetových exportérov obilia. Krajina sa nachádza uprostred vrcholiacej žatevnej sezóny, ktorú by mohli podľa tamojších predstaviteľov ohroziť rastúce ceny palív.

Rusko obmedzilo Ukrajine dodávky plynu od 16. júna po tom, čo sa Moskva a Kyjev nedohodli na urovnaní cenového sporu. Spoločnosť Gazprom, ktorá je najväčším ruským producentom plynu, tvrdí, že Ukrajina jej za odobratý plyn dlhuje vyše 5 mld. USD. Ukrajina je od Ruska závislá pri pokrývaní viac ako polovice svojej spotreby plynu. Cez krajinu sa zároveň prepravuje viac ako polovica ruských dodávok plynu do Európskej únie, ktorá nákupom od Gazpromu pokrýva približne 30 % svojich potrieb. Predchádzajúce spory medzi Moskvou a Kyjevom viedli k narušeniu dodávok európskym zákazníkom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies