Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cvičenie SEPS
Bezpečnostné cvičenie v Slovenskom elektroenergetickom dispečingu. SEPS, a.s.
23. apríla 2015 13:05 OstatnéZaujímavosti od SEPSSITA

Bezpečnostné cvičenie v elektro-energetickom dispečingu

Dňa 21. 4. sa v žilinskej budove Slovenského elektroenergetického dispečingu (ďalej „SED“) konalo súčinnostné taktické cvičenie akciovej spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (ďalej „SEPS“) a Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.

SED Žilina ako jedno z pracovísk prevádzkovateľa prenosovej sústavy je dôležitým strategickým subjektom slovenskej elektroenergetiky a nepretržité dispečerské riadenie je kľúčovým prvkom bezpečného, spoľahlivého a kvalitného prevádzkovania elektrizačnej sústavy SR.

Cieľom cvičenia bolo preveriť funkčnosť a koordináciu činností bezpečnostných zložiek a zamestnancov spoločnosti SEPS v krízovej situácii v súlade so zákonom č. 45/2011 Z. z. o kritickej infraštruktúre. V zmysle predmetného zákona je povinnosťou SEPS ako prevádzkovateľa prvkov kritickej infraštruktúry pravidelne precvičovať modelovú situáciu hrozby narušenia alebo zničenia jednotlivých prvkov kritickej infraštruktúry.

Cvičenie prebehlo v priestoroch SED Žilina a na cestných komunikáciách v Žiline. Začalo sa o 13.30 h, keď sa do sídla SED dostal útočník, ktorý v budove odložil kufrík s výbušninou a v miestnosti pre dispečerov následne hrozil jej odpálením. Zároveň bolo narušiteľom na vrátnicu sídla SEPS v Bratislave telefonicky nahlásené uloženie výbušniny v SED Žilina. Na základe vzniknutej situácie bolo potrebné evakuovať budovu dispečingu a bol nariadený urýchlený presun dispečerskej smeny na náhradné dispečerské pracovisko.

Simulácia uvedenej kritickej situácie pomohla precvičiť vzájomnú komunikáciu členov krízového štábu počas mimoriadnej udalosti a zabezpečenie pohotovostných služieb v prenosovej sústave. Preverila sa tým funkčnosť informačného systému pri vyrozumení členov krízového štábu o mimoriadnej udalosti. Cvičením sa preverila aj koordinácia činností v krízovej situácii, ako evakuácia zamestnancov z budovy SED a presun dispečerov SED Žilina za policajného sprievodu na náhradné dispečerské pracovisko SEPS. Zodpovední pracovníci a dispečeri SED si zároveň prehĺbili vedomosti v rozhodovacom procese pri riešení vzniknutej mimoriadnej udalosti. Simulovaný útok umožnil preveriť aj efektívnosť zásahu policajného zboru a jeho schopnosť koordinácie vyčlenených síl a prostriedkov pri plnení úloh a opatrení po vzniku mimoriadnej udalosti v SED Žilina.

Pozrite sa, ako bezpečnostné cvičenie u elektroenergetických dispečerov vyzeralo:

Cvičenie preverilo reálnosť spracovaného bezpečnostného plánu prvku kritickej infraštruktúry pre prípad hrozby narušenia alebo zničenia prvku. Celkovo možno cvičenie hodnotiť ako úspešné.

Získané skúsenosti z cvičenia budú využité na zdokonalenie príprav na prípadnú mimoriadnu situáciu, ako aj pri príprave a organizovaní ďalších cvičení na prvkoch kritickej infraštruktúry prevádzkovateľa slovenskej prenosovej sústavy.

Cvičením nebola narušená spoľahlivá a bezpečná prevádzka elektrizačnej sústavy a nedošlo ani k obmedzeniu dodávky elektriny odberateľom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame