Benzíny a nafta by nemali cez leto výrazne zdražieť

28. júna 2015 9:50

Naftu by sme mali na slovenských čerpacích pumpách natankovať za 1,2 až 1,22 eur za liter.

Benzín motorová nafta pohonné látky čerpacia stanica
Pokles cien pohonných látok je ovplyvnený vývojom cien na svetových trhoch. slovnaft.sk

Slovenských motoristov by nemala letná sezóna nemilo prekvapiť. Ceny pohonných látok by mali totiž počas letných mesiacov stagnovať alebo sa len mierne zvyšovať. Predpokladá to spoločnosť DKV Euro Service, ktorá pôsobí v oblasti logistiky a cestnej prepravy. „Kým vlani v lete predstavovala na Slovensku priemerná cena nafty na stojanoch 1,35 eura za liter, tento rok odhadujeme cenu v rozmedzí 1,20 až 1,22 eura,“ uviedol výkonný riaditeľ slovenskej a českej pobočky spoločnosti DKV Euro Service Ondřej Pavlík.

Cez letnú sezónu by si mali polepšiť aj predajcovia pohonných látok. Firma DKV Euro Service totiž predpokladá nárast tankovania na Slovensku. „Dôvodom sú nielen relatívne nízke ceny pohonných hmôt, ale aj skutočnosť, že sa jazdia kratšie trasy. Znižuje sa tiež spotreba, čo predlžuje interval, kedy je nutné tankovať,“ dodal Pavlík.

Ceny benzínov a nafty na slovenských čerpacích staniciach v minulom týždni stúpli. Ako informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), v minulom týždni vzrástli oproti predchádzajúcemu týždňu ceny 95-oktánového benzínu o 1,24 %, ceny 98-oktánového benzínu o 1,04 % a ceny motorovej nafty o 0,33 %. Znížili sa len ceny LPG, a to o 0,32 %. Priemerná cena najpredávanejšieho 95-oktánového benzínu bola v 25. týždni tohto roka na úrovni 1,387 eura za liter. Za 98-oktánový benzín zaplatili motoristi v priemere 1,561 eura za liter. Priemerná cena motorovej nafty sa v sledovanom týždni pohybovala na úrovni 1,200 eura za liter. Liter LPG stál v priemere 0,622 eura za liter.

Odporúčané články



Čo si o tom myslíte?