Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrová energia Atomium
Ilustračné foto pixabay.com
28. apríla 2016 14:09 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Belgicko rieši jadro. Obyvateľom rozdá jódové tabletky.

Poslanec Jeana-Marca Nollet, ktorý vo federálnom parlamente zastupuje stranu Ecolo, na stredajšom zasadnutí parlamentu znovu apeloval na rešpektovanie pôvodných plánov týkajúcich sa prevádzky jadrových elektrární v Belgicku.Belgické úrady rozhodli, že jódové tabletky, ktoré sú schopné zoslabiť účinok radiácie na ľudský organizmus, budú rozdávať všetkým obyvateľom krajiny. Informoval o tom dnes denník La Libre Belgique, ktorý sa odvolal na slová ministerky zdravotníctva Maggie De Blockovej.

Podľa denníka federálna vláda rozšírila zónu okolo jadrových zariadení, v ktorej sa obyvateľstvu preventívne distribuovali jódové tabletky, a to z doterajších 20 na 100 kilometrov. Vzhľadom na rozmiestnenie jadrových elektrární vo Valónsku a Flámsku sa tak v potenciálne nebezpečných zónach ocitli prakticky všetci obyvatelia Belgického kráľovstva.

Podľa poslanca Jeana-Marca Nolleta, ktorý vo federálnom parlamente zastupuje stranu Ecolo, je rozšírenie zón dobrou správou. Súčasne však vyhlásil, že toto opatrenia nestačí.  Nollet na stredajšom zasadnutí parlamentu znovu apeloval na rešpektovanie pôvodných plánov týkajúcich sa prevádzky jadrových elektrární v Belgicku: žiada nepredĺžiť prevádzku reaktorov Doel-1 a Doel-2 a zastaviť uvedenie reaktorov Doel-3 a Tihange-2 do prevádzky, ako to chcú Nemecko, Luxembursko a časť belgickej verejnosti.

„Dohoda o distribúcii jódových tabletiek je len prvou etapou návratu k zdravému rozumu,“ dodal poslanec.
Technické problémy zastaraných jadrových elektrární v Belgicku vytvárajú napätie vo vzťahoch so susedným Nemeckom, ktoré presadzuje čisté a udržateľné zdroje energie a schválilo zákon o uzavretí všetkých komerčných jadrových reaktorov do roku 2022.

Nemecká ministerka životného prostredia Barbara Hendricksová pred vyše týždňom požiadala belgickú vládu, aby dočasne prerušila prevádzku v dvoch jadrových reaktoroch, kým nebudú zodpovedané otázky Berlína ohľadom ich bezpečnosti.  Znepokojenie Nemecka vyvolávajú reaktory Doel-3 a Tihange-2, ktoré boli dočasne vyradené z prevádzky v roku 2012 po tom, ako na nich boli objavené mikrotrhliny.

Vlani v novembri belgická Federálna agentúra pre kontrolu jadrových zariadení (AFCN) oznámila ich opätovné spustenie, ktoré zdôvodnila pozitívnymi výsledkami analýz a posudkami medzinárodných expertov.
Nemecké ministerstvo sa však domnieva, že je nutné vykonať dodatočné testy. Tvrdí tiež, že nemecká nezávislá komisia pre jadrovú bezpečnosť (RSK) nedokázala potvrdiť, či by belgické reaktory boli v prípade poruchy dostatočne bezpečné.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies