Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto eustream, a.s.
21. mája 2014 18:00 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Barroso poukázal na ruský záväzok dodávať plyn

Európska únia prostredníctvom predsedu jej výkonného orgánu vyzýva Rusko na zaistenie dodávok zemného plynu do jej členských krajín cez Ukrajinu. Uvádza sa to v liste predsedu Európskej komisie (EK) Josého Manuela Barrosa adresovanom ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorý zverejnili v stredu.

Európska únia prostredníctvom predsedu jej výkonného orgánu vyzýva Rusko na zaistenie dodávok zemného plynu do jej členských krajín cez Ukrajinu. Uvádza sa to v liste predsedu Európskej komisie (EK) Josého Manuela Barrosa adresovanom ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorý zverejnili v stredu. Barroso takto reagoval na Putinov minulotýždňový list vo veci hrozby prerušenia dodávok pre ukrajinské dlhy. Šéf EK odkázal na dôležitosť ďalších rokovaní o plyne. Portugalský expremiér Putinovi pripomenul, že Ukrajina prejavila vôľu uhradiť svoje záväzky za surovinu, a taktiež dohodu, že kým budú trojstranné rokovania pokračovať, „tok plynu by nemal byť prerušený“. Ako napísal Barroso ruskému lídrovi, „verím, že Ruská federácia aj energetický koncern Gazprom dodržia svoje záväzky a dohody s európskymi spoločnosťami“.

Putin minulý týždeň informoval viaceré členské štáty Európskej únie, že ak Ukrajina nebude platiť za dodávaný plyn z Ruska, hrozí jeho zastavenie do európskeho priestoru od 1. júna 2014. Korešpondencia bola druhou svojho druhu po aprílovom liste Putina určeného 18 lídrom EÚ. Prezident vtedy žiadal trojstranné rokovania o plyne, ktoré však podľa neho zlyhali, keďže dlhy Ukrajiny voči ruskej spoločnosti Gazprom vzrástli z 2,2 na 3,5 miliardy USD, a to napriek skutočnosti, že Ukrajina dostala prvú časť úveru od Medzinárodného menového fondu. Ukrajinská vláda však deklarovala pripravenosť zaplatiť Rusku štyri miliardy dolárov do konca mája.

Dodávky z Ruska pokrývajú 30 percent spotreby plynu v Európe, pričom polovica exportu ruského plynu na európske trhy sa prepravuje cez Ukrajinu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies