Barroso poukázal na ruský záväzok dodávať plyn

21. mája 2014 18:00

Európska únia prostredníctvom predsedu jej výkonného orgánu vyzýva Rusko na zaistenie dodávok zemného plynu do jej členských krajín cez Ukrajinu. Uvádza sa to v liste predsedu Európskej komisie (EK) Josého Manuela Barrosa adresovanom ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorý zverejnili v stredu.

Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto eustream, a.s.

Európska únia prostredníctvom predsedu jej výkonného orgánu vyzýva Rusko na zaistenie dodávok zemného plynu do jej členských krajín cez Ukrajinu. Uvádza sa to v liste predsedu Európskej komisie (EK) Josého Manuela Barrosa adresovanom ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorý zverejnili v stredu. Barroso takto reagoval na Putinov minulotýždňový list vo veci hrozby prerušenia dodávok pre ukrajinské dlhy. Šéf EK odkázal na dôležitosť ďalších rokovaní o plyne. Portugalský expremiér Putinovi pripomenul, že Ukrajina prejavila vôľu uhradiť svoje záväzky za surovinu, a taktiež dohodu, že kým budú trojstranné rokovania pokračovať, „tok plynu by nemal byť prerušený“. Ako napísal Barroso ruskému lídrovi, „verím, že Ruská federácia aj energetický koncern Gazprom dodržia svoje záväzky a dohody s európskymi spoločnosťami“.

Putin minulý týždeň informoval viaceré členské štáty Európskej únie, že ak Ukrajina nebude platiť za dodávaný plyn z Ruska, hrozí jeho zastavenie do európskeho priestoru od 1. júna 2014. Korešpondencia bola druhou svojho druhu po aprílovom liste Putina určeného 18 lídrom EÚ. Prezident vtedy žiadal trojstranné rokovania o plyne, ktoré však podľa neho zlyhali, keďže dlhy Ukrajiny voči ruskej spoločnosti Gazprom vzrástli z 2,2 na 3,5 miliardy USD, a to napriek skutočnosti, že Ukrajina dostala prvú časť úveru od Medzinárodného menového fondu. Ukrajinská vláda však deklarovala pripravenosť zaplatiť Rusku štyri miliardy dolárov do konca mája.

Dodávky z Ruska pokrývajú 30 percent spotreby plynu v Európe, pričom polovica exportu ruského plynu na európske trhy sa prepravuje cez Ukrajinu.

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?