Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň
Ilustračné foto. SITA
13. marca 2016 16:49 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Banskobystrickí politici nechcú malé vodné elektrárne

Je potrebné bojovať proti znehodnocovaniu území a prehradzovaniu Hrona, čo má negatívny dopad aj na rybárstvo a vodnú turistiku, skonštatoval banskobystrický poslanec Milan Smädo po výjazdovom rokovaní komisie, ktorá skúmala dopady výstavby malých vodných elektrární na území mesta.

Na základe mnohých podnetov od obyvateľov Banskej Bystrice zorganizovali členovia Komisie mestského zastupiteľstva (MsZ) v Banskej Bystrici pre rozvoj mestských častí pracovné stretnutie v teréne. Zamerali sa na problematiku a negatívne dopady výstavby malých vodných elektrární (MVE) na Hrone. Výjazdová komisia navštívila dotknuté miesta, na ktorých boli takéto investičné zámery už povolené, ale aj lokality, kde sa ich výstavba plánuje. Diskusia pokračovala na pôde magistrátu a svoj negatívny postoj k malým vodným elektrárňam jasne deklarovalo aj vedenie mesta.

Odmietajú znehodnocovanie Hrona

Poslanci sa s nespokojnými obyvateľmi stretli v mestskej časti Kremnička, Iliaš, Šalková a v obci Vlkanová, ktorá katastrálne susedí s krajským mestom. Občania sa zaujímali najmä o nezákonné postupy pri schvaľovaní projektov a povoľovacích procesov, ako aj o problémy s existujúcou MVE v Šalkovej. Podľa predsedu komisie a poslanca MsZ Milana Smäda budovanie MVE bráni rozvoju mesta. „Je potrebné bojovať proti znehodnocovaniu území a prehradzovaniu Hrona, čo má negatívny dopad aj na rybárstvo a vodnú turistiku,“ uviedol.

Volajú po vyhlásení moratória

Poslanec Marcel Pecník súhlasí s názorom obyvateľov Šalkovej, ktorí viackrát deklarovali, že sa k nim mesto v minulosti správalo s nezáujmom a komunikácia nebola na dobrej úrovni. „Okrem problémov so zrušenou školou či skládkou odpadu je to aj výstavba a prevádzka malej vodnej elektrárne, ktorá znehodnocuje a poškodzuje majetok a životné prostredie obyvateľov,“ povedal Pecník. „Pre spôsobené problémy a neakceptovateľný spôsob realizácie výstavy malej vodnej elektrárne je potrebná aktivizácia k účinnému postoju proti takýmto problémom do budúcnosti a ich medializácia,“ doplnil poslanec Martin Klus. Podľa ďalšieho poslanca a člena komisie Milana Lichého treba apelovať v národnej rade, aby bezodkladne vyhlásila moratórium na ďalšiu výstavbu MVE na rieke Hron. „S poslancami mestského zastupiteľstva zdieľame jednotný názor. Jasne sme deklarovali negatívny postoj k výstavbe malých vodných elektrární. V tomto prípade by sme sa mali na vec pozerať racionálne a pragmaticky a hľadať všetky účinné spôsoby, ako vzniku takýchto konfliktných stavieb predchádzať,“ uzavrel problematiku primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame