Baníci sa boja o istoty. Chcú zachovať ťažbu uhlia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bane Hornonitrianske bane Prievidza Robert Fico uhlie
Bývalý premiér SR Robert Fico (vpravo) sfáral do podzemia Hornonitrianskych baní Prievidza v ťažobnom úseku Bane Nováky pri príležitosti regionálnych osláv Dňa baníkov. SITA

Banícki odborári začali zbierať podpisy pod petíciu na zachovanie ťažby uhlia.

Kým veľká časť odbornej aj laickej verejnosti volá po ukončení ťažby hnedého uhlia na Hornej Nitre, teda aspoň po ukončení jej podpory zo strany všetkých odberateľov elektriny, samotní baníci zase apelujú za jej zachovanie. Výbor Základnej organizácie Odborového zväzu pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu SR Hornonitrianskych baní Prievidza začal zbierať podpisy pod petíciu na zachovanie ťažby uhlia.

„Dôvodom petície je, že diskusia o budúcnosti baníctva sa nevedie na odbornej, ale výlučne na politickej úrovni. Hornej Nitre reálne hrozí sociálna nestabilita. Apelujeme preto na všetkých slušných a pracovitých ľudí, aby podporili baníkov a nepripravili štyri tisícky baníckych rodín o živobytie skôr, kým nebude pre nich zabezpečené adekvátne pracovné uplatnenie,“ uviedol predseda odborového združenia Jozef Talian s tým, že situácia je kritická.

Banícki odborári avizujú, že po doťažení uhoľných zásob sú pripravení na transformáciu regiónu. „Podľa Európskej únie má byť postupná a sociálne spravodlivá. Dnes sme v stave, že nové projekty sú len na papieri. Financie Európskej únie na ich realizáciu bude možné čerpať až po roku 2020,“ upozornil Talian. Baníci v súčasnosti čakajú, či poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja schvália nový územný plán regiónu. „Ak ho poslanci neschvália, zabránia pokračovaniu ťažby v rámci otvoreného ložiska. Pripravované 12. pole Nováky znamená pre nás zamestnanosť a sociálne istoty pre naše rodiny po roku 2023,“ zdôraznil Talian.

Naopak, Slovenský ochranársky snem (S-O-S) žiada poslancov Trenčianskeho kraja, aby v územnom pláne nepodporili rozširovanie ťažby hnedého uhlia na Hornej Nitre po roku 2023. Ako uviedol Juraj Melichár z S-O-S, pre útlm ťažby uhlia na hornej Nitre k roku 2023 hovoria ekonomické, zdravotné aj ekologické dôvody. V neprospech prípadného rozširovania ťažby podľa S-O-S hovorí štúdia Spoločného výskumného centra Európskej komisie, ako aj Inštitút environmentálnej politiky Ministerstva životného prostredia SR a Útvar hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR.

Ťažbu hnedého uhlia na Hornej Nitre podporujú všetci odberatelia elektriny. Tí vo svojich faktúrach za elektrinu zaplatia ročne celkovo 90 až 100 miliónov eur na podporu ťažby hnedého uhlia, prostredníctvom ktorého sa vyrába elektrina v nováckej tepelnej elektrárni. Podľa aktuálnych údajov by to tak malo byť až do roku 2030, a to na základe všeobecného hospodárskeho záujmu vyhláseného Ministerstvom hospodárstva SR. Súčasný minister hospodárstva Peter Žiga však už pripustil, že po podpore zo strany Európskej únie a po vybudovaní dôležitých elektrických prenosových sietí by sa mohla podpora ťažby uhlia využívaného na výrobu elektriny ukončiť niekedy po roku 2023.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia