Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň Badín
Budova elektrárne pri Badíne. SITA
15. júla 2015 15:37 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Badínska elektráreň vyrobila za polrok 27 tis. MWh elektriny

Elektráreň pri Badíne vyprodukovala za prvý polrok tohto roka vyše 27 tisíc megawatthodín (MWh) elektrickej energie. Počas svojho pôsobenia od júla 2012 tak elektráreň vyrobila už 169,3 tisíc MWh elektrickej energie. Elektráreň pri Badíne vyrába elektrinu z certifikovaného biopaliva, ktoré vzniká z biologicky rozložiteľných odpadov z okolia. Za tri roky takto elektráreň spracovala vyše 96 tis. ton biologicky rozložiteľného odpadu.

Kompostáreň a elektráreň

Projekt v Badíne, ktorého prevádzkovateľom je spoločnosť Kompala, a.s., pozostáva z kompostárne a elektrárne. Unikátnosť projektu v Badíne spočíva v zhodnocovaní biologicky rozložiteľných a nespotrebovateľných zvyškov v kompostárni riadenou aeróbnou fermentáciou. Vďaka tomu vyrába kompostáreň badínskej elektrárne certifikované biopalivo energokompost, ktoré slúži na výrobu elektrickej energie. „Ide o jeden z príkladov, ako efektívne môžu fungovať elektrárne pôsobiace na báze obnoviteľných zdrojov energie,“ uvádza spoločnosť.

Dodatočné opatrenia

Elektráreň v Badíne v banskobystrickom okrese celkovo zamestnáva 38 ľudí z regiónu. Spoločnosť Kompala v elektrárni nedávno nainštalovala medzi komínom a ventilátorom v energobloku tlmič hluku a postavil protihlukové steny. Spoločnosť zároveň investovala do riešenia na elimináciu zápachu, ktoré nadväzuje na predchádzajúce riešenia na zmiernenie emisií hluku na bezprostredné okolie elektrárne. „Ide tak o ďalšiu investíciu nad rámec zákona, hoci elektráreň spĺňala zákonom stanovené normy už pri spustení do oficiálnej prevádzky v júli 2012,“ konštatovala firma Kompala.

„Kuriózne“ sťažnosti

Spoločnosť však napriek prijatým opatreniam, ktoré podľa nej väčšina miestnych obyvateľov ocenila, čelí rôznym oznámeniam sťažnostiam. „Kuriózna situácia nastala v týchto dňoch, keď sa dvaja občania nezávisle na sebe sťažovali na zvýšenú hladinu zvuku a zápachu. Stalo sa tak práve v čase, keď celá elektráreň mala päťdňovú komplexnú odstávku v prevádzke, všetky technológie boli odstavené a nedochádzalo ani k manipulácii s biopalivom,“ uviedla firma.

Hluk v norme

Podľa manažmentu elektrárne ide o ďalší dôkaz, že z ich strany je všetko v poriadku a hluk a pachové emisie nepochádzajú z ich zariadení. V tesnej blízkosti elektrárne je okrem iných priemyselných zariadení aj čistiareň odpadových vôd a najbližšie domy sú postavené priamo v jej ochrannom pásme. Podľa oficiálnych meraní pritom namerané hodnoty neprekračujú povolenú dennú hladinu hluku 50 decibelov a nočnú 45 decibelov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies