Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
2. októbra 2014 14:20 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Austrálčania už vlastnia uránové projekty na Slovensku

Austrálska firma Forte Energy získala polovičný podiel v uránových projektoch v Kuriškovej a Novomestskej Hute.

Austrálska spoločnosť Forte Energy ukončila akvizíciu podielu v uránových projektoch na Slovensku. Ako uviedla vo vyhlásení, za polovičný podiel vo firmách Ludovika Energy a Ludovika Mining, ktoré sú dcérskymi spoločnosťami kanadskej firmy European Uranium Resources, uhradila v hotovosti 500 tis. kanadských dolárov (CAD). Spoločnosti Ludovika Energy a Ludovika Mining pritom vlastnia práva na uránové projekty v Kuriškovej a Novomestskej Hute. Okrem toho sa Forte energy zaviazala vynaložiť na tieto aktíva minimálne 350 tis. kanadských dolárov ročne počas nasledujúcich desiatich rokov.

Zákaz ťažby

Oznámenie o ukončení akvizície tak prichádza napriek tohtoročnému júnovému rozhodnutiu slovenského parlamentu zakázať ťažbu rádioaktívnych látok na území Slovenska. Poslanci tak urobili schválením novely geologického zákona. Po novom tak dostanú ťažobné spoločnosti výnimku zo zákazu ťažby rádioaktívnych látok len vtedy, ak ťažbu v referende schvália obyvatelia miest alebo obcí, v katastri ktorých sa ložiská spomínaných látok nachádzajú. Firmy teda musia po ukončení geologického prieskumu požiadať dotknuté mestá a obce o vypísanie miestneho referenda o ťažbe. Iba v prípade pozitívneho výsledku môžu žiadať od banského úradu povolenie ťažiť.

Ministerstvo životného prostredia v návrhu argumentovalo práve posilnením priamej demokracie pri spravovaní samosprávnych záležitostí obyvateľmi miest a obcí. Zároveň to malo vyriešiť spory o ťažbu uránu, ktoré podľa ministra životného prostredia Petra Žigu traumatizujú slovenskú spoločnosť. Novela zákona nadobudla účinnosť od 15. júna tohto roka.

Povolenie na prieskum ešte majú

Ťažba rádioaktívnych látok najviac rezonovala práve v prípade uránových ložísk na východe Slovenska. Od roku 2005 tam vykonávala prieskum spoločnosť Ludovika Energy. V apríli tohto roka sa však spoločnosť dohodla na akvizícii tohto projektu s austrálskou spoločnosťou Forte energy. Povolenie na prieskum lokality platí do apríla 2015. V Košiciach a okolitých obciach sa od začiatku prieskumu zdvihla proti projektu vlna nevôle, protestovali ochranárske organizácie aj občianske združenia.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame