Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce Slovenské elektrárne jadrová energia zdroje energie
Areál Atómovej elektrárne Mochovce seas.sk
20. júla 2016 11:53 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

V Atómových elektrárňach Mochovce bola policajná razia

Slovenské elektrárne, ktoré majú na starosti dostavbu Mochoviec a ktoré vlastnia túto elektráreň, policajnú raziu potvrdili.

Slovenské elektrárne po dvoch rokoch znova zaujali slovenskú políciu. Konkrétne ich zaujala Atómová elektráreň Mochovce. Práve v tejto jadrovej elektrární vykonáva Národná kriminálna agentúra (NAKA) policajnú raziu. Slovenské elektrárne, ktoré majú na starosti dostavbu Mochoviec a ktoré vlastnia túto elektráreň, policajnú raziu potvrdili. „Potvrdzujeme, že NAKA v stredu vstúpila na stavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce do kancelárií bývalého dodávateľa dostavby elektrárne,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová s tým, že ďalšie podrobnosti by mala poskytnúť Polícia SR.

Policajti akciu potvrdili

Policajnú akciu potvrdili aj samotní policajti. „Môžeme potvrdiť, že Národná kriminálna agentúra Prezídia Policajného zboru vykonáva takmer na celom území Slovenska zaisťovacie úkony v súvislosti so zabezpečovaním účtovných dokladov pre účely trestného konania,“ uviedol pre agentúru SITA Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru. Bližšie informácie o policajnej razii však nechcel poskytnúť. „Bližšie informácie poskytneme hneď ako to procesná situácia dovolí,“ konštatoval Wäldl.

Pred dvoma rokmi

Policajti vykonali raziu v Slovenských elektrárňach, ktoré majú na starosti dostavbu Mochoviec, ešte v roku 2014, a to minimálne dvakrát. Jednu policajnú raziu, ktorá mala byť súčasťou vyšetrovania vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zločinu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie, vykonali v lete. Druhú koncom toho istého roka. V tomto prípade mal policajný zásah nadväzovať na prvú raziu a mal sa týkať Vodnej elektrárne Gabčíkovo.

Trestné stíhania

Po policajných raziách sa následne začalo viesť trestné konanie v piatich trestných veciach. Ako uviedol koncom apríla tohto roka pre portál vEnergetike.sk Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru, v dvoch prípadoch sú vznesené obvinenia. Spolu je podľa neho v prípade Slovenských elektrární obvinených šesť osôb. Z toho päť osôb za obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a jedna osoba za zločin skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie.

Viacero obvinených

V prvom prípade má ísť o ľudí pracujúcich do roku 2006 v štátnom podniku Vodohospodárska výstavba, ktorá mala vtedy na starosti aj prevádzku Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Obvinené osoby sa mali dopustiť obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom. V druhom prípade vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v tíme Elektro obvinil Ľ. K. zo zločinu skresľovania údajov obchodnej a hospodárskej evidencie. Policajti majú dôvodné podozrenie, že účelovými účtovnými operáciami v individuálnej účtovnej závierke za rok 2005 v účtovníctve Slovenských elektrární vznikla pre Slovenskú republiku škoda vo výške viac ako 308 miliónov eur. Koncom vlaňajška portál aktuality.sk ešte informoval, že Národná kriminálna agentúra vyšetruje ďalší trestný čin v Slovenských elektrárňach. Mal sa týkať problematiky chladenia jadrových reaktorov, zločinu porušovania priemyselných práv. Aj v tomto prípade mala vzniknúť niekoľkomiliónová škoda.

Ešte pred predajom

Súčasné vedenie Slovenských elektrární zostalo po policajných raziách a vyšetrovaní relatívne pokojné. Hlavne po tom, ako zistilo, že vyšetrovanie sa týka obdobia pred vstupom Enelu do Slovenských elektrární, a teda nesúvisí s činnosťou talianskeho investora v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny. To, že vyšetrovanie je zamerané na skutočnosti, ktoré sa udiali v období pred dokončením akvizície Slovenských elektrární, t.j. v apríli 2006, mali potvrdzovať aj úradné dokumenty, ktoré policajti elektrárňam predložili. Vedenie Slovenských elektrární viackrát zopakovalo, že poskytnú polícii plnú súčinnosť a potrebné informácie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies