Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto SITA
10. júla 2016 13:50 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Argentínski pravičiari chcú zvýšiť poplatky za energie. Súd ich zastavil.

Argentínsky prezident Mauricio Macri tvrdí, že zvyšovanie cien elektriny a plynu je potrebné pre obnovenie ekonomiky po rokoch zlého hospodárenia za vlády svojho ľavicového predchodcu.

Argentínsky prezident Mauricio Macri v sobotu obhajoval svoje rozhodnutie zvýšiť poplatky za energie. Toto rozhodnutie označil podľa agentúry Reuters za bolestivé, avšak zároveň aj potrebné pre obnovenie ekonomiky po rokoch zlého hospodárenia za vlády svojho ľavicového predchodcu.
Macriho slová sa objavili dva dni po tom, ako argentínsky súd pozastavil zvyšovanie cien plynu a elektriny, čím spomalil jeho snahy o zníženie fiškálneho deficitu. Sporom sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude zaoberať aj najvyšší súd.

„Ak by tam bola nejaká alternatíva, tak by som ju prijal, ale žiadna iná alternatíva neexistovala,“ povedal Macri v príhovore pri príležitosti 200. výročia argentínskej nezávislosti.
K zníženiu štátnych dotácií a zvýšeniu cien energií došlo v januári tohto roku, krátko po Macriho zvolení za prezidenta. V niektorých oblastiach sa týmto krokom zvýšili sadzby za energie o viac ako 1000 percent.

„Všetky transformácie sú ťažké. Prevzali sme krajinu dobitú lžami a korupciou,“ poznamenal Macri v provincii Tucumán, ktorá je kolískou argentínskej nezávislosti.
„Naučme sa spotrebúvať čo najmenšie možné množstvo energie,“ dodal Macri vyzdvihujúc environmentálnu prospešnosť svojho rozhodnutia.

Macri pred voľbami sľuboval, že zdvojnásobí úsilie o spomaľovanie inflácie a vytiahne ekonomiku z krízy. Občanov Argentíny požiadal o trpezlivosť.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies