Argentínski pravičiari chcú zvýšiť poplatky za energie. Súd ich zastavil.

10. júla 2016 13:50
SITA

Argentínsky prezident Mauricio Macri tvrdí, že zvyšovanie cien elektriny a plynu je potrebné pre obnovenie ekonomiky po rokoch zlého hospodárenia za vlády svojho ľavicového predchodcu.

Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto SITA

Argentínsky prezident Mauricio Macri v sobotu obhajoval svoje rozhodnutie zvýšiť poplatky za energie. Toto rozhodnutie označil podľa agentúry Reuters za bolestivé, avšak zároveň aj potrebné pre obnovenie ekonomiky po rokoch zlého hospodárenia za vlády svojho ľavicového predchodcu.
Macriho slová sa objavili dva dni po tom, ako argentínsky súd pozastavil zvyšovanie cien plynu a elektriny, čím spomalil jeho snahy o zníženie fiškálneho deficitu. Sporom sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude zaoberať aj najvyšší súd.

„Ak by tam bola nejaká alternatíva, tak by som ju prijal, ale žiadna iná alternatíva neexistovala,“ povedal Macri v príhovore pri príležitosti 200. výročia argentínskej nezávislosti.
K zníženiu štátnych dotácií a zvýšeniu cien energií došlo v januári tohto roku, krátko po Macriho zvolení za prezidenta. V niektorých oblastiach sa týmto krokom zvýšili sadzby za energie o viac ako 1000 percent.

„Všetky transformácie sú ťažké. Prevzali sme krajinu dobitú lžami a korupciou,“ poznamenal Macri v provincii Tucumán, ktorá je kolískou argentínskej nezávislosti.
„Naučme sa spotrebúvať čo najmenšie možné množstvo energie,“ dodal Macri vyzdvihujúc environmentálnu prospešnosť svojho rozhodnutia.

Macri pred voľbami sľuboval, že zdvojnásobí úsilie o spomaľovanie inflácie a vytiahne ekonomiku z krízy. Občanov Argentíny požiadal o trpezlivosť.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?