Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Arabi produkciu ropy neznížia

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Minister ropného priemyslu Saudskej Arábie za vinníka poklesu cien ropy označil špekulantov a nedostatok spolupráce zo strany producentov mimo organizácie OPEC.

Saudská Arábia, nezníži produkciu ropy ani v prípade, že tak urobia krajiny, ktoré nepatria do Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). „Ak chcú znížiť produkciu, nech sa páči. My sa znižovať nechystáme, Saudská Arábia produkciu nezníži určite,“ povedal Ali al-Naimi, minister ropného priemyslu Saudskej Arábie. Narážal pritom na krajiny, ktoré nie sú členmi OPEC.

Al-Naimi doplnil, že ho „na sto percent neteší“ vývoj cien ropy. Zároveň však uviedol, že ceny ropy opäť stúpnu, nie je však jasné, kedy. Podľa jeho slov za pokles cien môžu špekulanti a nedostatok spolupráce zo strany producentov, ktorí nepatria do OPEC. Počas uplynulých šiestich mesiacov sa ceny ropy prepadli o polovicu.

Podľa predpokladov bude v roku 2015 treba menej ropy z krajín OPEC. Dôvodom je rastúca produkcia americkej bridlicovej ropy a tiež nárast produkcie z ďalších konkurenčných zdrojov, pričom sa neobjavuje výrazný rast dopytu. Ali al-Omair, kuvajtský minister ropného priemyslu, vyhlásil, že nie je potrebné, aby OPEC znižoval produkciu ropy. Organizácia taktiež nepripravuje mimoriadne stretnutie svojich členov.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 22. decembra 2014 9:53

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...