Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
22. decembra 2014 9:53 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Arabi produkciu ropy neznížia

Minister ropného priemyslu Saudskej Arábie za vinníka poklesu cien ropy označil špekulantov a nedostatok spolupráce zo strany producentov mimo organizácie OPEC.

Saudská Arábia, nezníži produkciu ropy ani v prípade, že tak urobia krajiny, ktoré nepatria do Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). „Ak chcú znížiť produkciu, nech sa páči. My sa znižovať nechystáme, Saudská Arábia produkciu nezníži určite,“ povedal Ali al-Naimi, minister ropného priemyslu Saudskej Arábie. Narážal pritom na krajiny, ktoré nie sú členmi OPEC.

Al-Naimi doplnil, že ho „na sto percent neteší“ vývoj cien ropy. Zároveň však uviedol, že ceny ropy opäť stúpnu, nie je však jasné, kedy. Podľa jeho slov za pokles cien môžu špekulanti a nedostatok spolupráce zo strany producentov, ktorí nepatria do OPEC. Počas uplynulých šiestich mesiacov sa ceny ropy prepadli o polovicu.

Podľa predpokladov bude v roku 2015 treba menej ropy z krajín OPEC. Dôvodom je rastúca produkcia americkej bridlicovej ropy a tiež nárast produkcie z ďalších konkurenčných zdrojov, pričom sa neobjavuje výrazný rast dopytu. Ali al-Omair, kuvajtský minister ropného priemyslu, vyhlásil, že nie je potrebné, aby OPEC znižoval produkciu ropy. Organizácia taktiež nepripravuje mimoriadne stretnutie svojich členov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies