Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Marčan
Analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan vEnergetike.sk
17. apríla 2016 11:18 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetikeSITA

Analytik: Neočakávam významnejšie zmeny v energetike

Analytik Peter Marčan z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť tvrdí, že v programovom vyhlásení vlády, ktoré vládny kabinet v stredu schválil, absolútne chýba téma takzvaných smart energy konceptov, ktoré sú novým smerovaním energetiky vo svete.

Programové vyhlásenie vlády v oblasti energetiky je veľmi všeobecné a ťažko si v tejto chvíli predstaviť, čo presne vláda plánuje ďalšie štyri roky robiť. Myslí si to analytik z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan. „Ak má napríklad vláda predstavu riešenia otázky vplyvu OZE na koncové ceny, ako hovorí vo vyhlásení, mohli byť ciele v tejto oblasti a nástroje pomenované priamo v tomto materiáli,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk Marčan, podľa ktorého by mohla byť vláda konkrétnejšia aj pri definovaní cieľov v oblasti energetickej efektívnosti.

Chýba téma smart energy

Analytik tvrdí, že v programovom vyhlásení vlády, ktoré vládny kabinet v stredu schválil, absolútne chýba téma takzvaných smart energy konceptov, ktoré sú novým smerovaním energetiky vo svete. „Hoci ešte v januári bývalý minister hospodárstva nominovaný stranou Smer-SD deklaroval, že práve smart energy bude jednou z priorít slovenského predsedníctva EÚ,“ dodal Marčan, ktorý počas vládnutia novej vlády neočakáva významnejšie zmeny v energetike. „V tejto chvíli to trošku vyzerá, že počas najbližších štyroch rokov nepríde k naštartovaniu významnejších zmien v energetike,“ uzavrel Marčan.

Jadro a zelená energia

Nová vláda sa chce podľa programového vyhlásenia v energetickej oblasti zamerať na optimálne využívanie domácich zdrojov energie a nízkouhlíkových technológií, ako sú obnoviteľné zdroje energie (OZE) a jadrová energia. V oblasti jadrovej energetiky chce vládny kabinet vytvoriť podmienky pre ukončenie dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Taktiež plánuje zanalyzovať možnosti ďalšieho postupu prípravy nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach.

Zmeny pri OZE

Počas nasledujúcich rokov by sa mal podľa vládneho programu zreformovať systém podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a kombinovanej výroby elektriny a tepla. „Budú vytvorené podmienky pre optimálne využívanie obnoviteľných zdrojov energie v energetickom mixe, tak aby boli zabezpečené ciele SR vyplývajúce z legislatívy EÚ. Pri využívaní obnoviteľných zdrojov bude prioritou zabezpečiť nákladovú efektívnosť pri podpore týchto zdrojov s minimalizáciu vplyvov na koncové ceny energie,“ uvádza sa v programovom vyhlásení vlády.

Nižšie ceny elektriny

Pre podporu konkurencieschopnosti priemyslu chce vláda hľadať možnosti, ako znížiť koncovú cenu elektriny pre priemyselných odberateľov. Pre domácnosti a malé podniky sľubuje vláda nezávislý regulačný orgán, ktorý bude dôsledne využívať reguláciu na stabilitu cien energií, a vyriešenie energetickej chudoby pre zabezpečenie ochrany zraniteľných odberateľov.

Infraštruktúrne projekty

Vláda sa chce zamerať aj na vytváranie podmienok pre zvyšovanie bezpečnosti dodávok ropy a plynu. Podporí infraštruktúrne projekty, ktoré majú diverzifikovať energetické zdroje a trasy. „Prioritou bude podpora konceptu severo-južného energetického prepojenia. Zároveň bude presadené maximálne využitie prenosových sústav a prepravných sietí prechádzajúcich cez územie Slovenska,“ uvádza sa v programovom vyhlásení.

Energetická efektívnosť

Vláda chce taktiež vytvoriť podmienky pre zvyšovanie energetickej efektívnosti a znižovanie energetickej náročnosti. Energetiky by sa mohol týkať aj plán vlády pripraviť nové znenie zákona o strategických podnikoch a zákaze privatizácie strategického majetku štátu. Aké podniky budú zaradené medzi strategické, a tým pádom neprivatizovateľné, však vláda vo svojom programovom vyhlásení nekonkretizovala.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame