Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bane uhlie
Ilustračné foto SITA/AP
11. septembra 2014 9:55 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Americký súd súhlasí s reštrukturalizáciou českej firmy NWR

Ťažobná spoločnosť NWR dostala od súdu v New Yorku posledný potrebný súhlas s plánom na oddlženie a získanie nového kapitálu.

Česká ťažobná spoločnosť NWR dostala od súdu v New Yorku posledný potrebný súhlas s plánom na oddlženie a získanie nového kapitálu. Tento plán má spoločnosť zachrániť pred insolventnosťou a dať jej čas na zotavenie. Informoval o tom portál ihned.cz. „Týmto sme splnili nutné podmienky a štartujeme proces, ktorý povedie k upísaniu viac než piatich miliárd nových akcií, za ktoré NWR získa 118 mil. eur,“ povedal Petr Jonák, riaditeľ spoločnosti NWR pre vonkajšie vzťahy.

Zároveň sa podstatne zníži zadlženie spoločnosti. Tej veritelia odpustili celkovo 40 % jej dlhu. Zadlženie sa tak znížilo z 825 mil. eur na 500 mil. eur. Taktiež sa posúva splatnosť dlhov NWR voči úverovej agentúre ECA. Dlh v súčasnej výške 48 mil. eur nebude musieť splatiť spoločnosť do konca roku 2017, ako znela pôvodná podmienka, ale až v polovici roku 2022. Prvá splátka je pritom naplánovaná až o dva roky.

Ďalší osud firmy NWR však závisí od nevypočítateľného vývoja cien uhlia. Tie v posledných rokoch výrazne klesali. V treťom štvrťroku tohto roku sa bude koksovateľné uhlie predávať v priemere za 85 eur za tonu. Pred troma rokmi to pritom bolo 182 eur za tonu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame