Americký Halliburton navýšil svoj zisk o pätinu

21. júla 2014 19:11

Druhý najväčší globálny poskytovateľ služieb pre činnosť ropných polí za apríl až jún dosiahol čistý zisk 774 miliónov amerických dolárov.

Ropa ťažba
Ilustračné foto Rosemary Ratcliff/FreeDigitalPhotos.net

Americká spoločnosť Halliburton Co, ktorá je druhým najväčším poskytovateľom služieb pre činnosť ropných polí, očakáva v terajšom kvartáli v Severnej Amerike rast marží vďaka vysokej ťažobnej aktivite. Signalizuje tak zotavenie ropného odvetvia v regióne po dvoch rokoch poklesu. Za druhý štvrťrok firma vykázala rast čistého zisku o 20 % na 774 mil. USD, čiže na 91 centov na akciu. Jej čistý zisk bol v súlade s očakávaním trhu.

Tržby firmy za apríl až jún stúpli o 10 % na 8,05 mld. USD. Spoločnosť Halliburton tak prekonala očakávania analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters, ktorí odhadovali, že budú v objeme 7,88 mld. USD. Tržby v Severnej Amerike vzrástli o 11 %. Tržby na Blízkom východe a v Ázii posilnili o 11 % a v regióne Európy, Afriky a Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) sa zvýšili o 6 %. Najslabší rast tržieb firma evidovala v Latinskej Amerike, kde stúpli iba o 4 %.

Hodnota akcií spoločnosti Halliburton Co v pondelok pred otvorením obchodovania na burze sa zvýšila oproti piatkovej uzatváracej cene o 1 % na 71,30 USD za kus. Dôvodom bolo aj oznámenie firmy, že navyšuje svoj program spätného odkupovania akcií a namiesto 5 mld. USD na neho vynaloží 6 mld. USD.Čo si o tom myslíte?