Americký ExxonMobil zastavil spoluprácu s ruským Rosnefťom

29. septembra 2014 10:49

Ruská štátna ropná spoločnosť a jej šéf Igor Sečin sú terčom sankcií, ktoré na Moskvu uvalili západné krajiny pre jej postoj v ukrajinskej kríze.

ExxonMobil Exxon Mobil
Ilustračné foto. SITA/AP

Americký ropný gigant ExxonMobil zastavil spoluprácu s ruskou štátnou spoločnosťou Rosnefť pri ťažbe ropy z morského dna v ruskej časti Arktídy. Informoval o tom v pondelok ruský denník Kommersant, pričom sa odvolával na nemenované zdroje. Spoločnosť Rosnefť, ako aj jej šéf Igor Sečin, sú terčom sankcií, ktoré na Moskvu uvalili západné krajiny pre jej postoj v ukrajinskej kríze. V sobotu Rosnefť informovala, že v spolupráci s americkým parterom objavila nové nálezisko ropy a úspešne dokončila vrtné práce v Karskom mori. Tam sa podľa odhadov nachádzajú zásoby ropy porovnateľné s tými, akými disponuje Saudská Arábia. Rosnefť medializované informácie nekomentovala a stanovisko spoločnosti ExxonMobil sa agentúre Reuters nepodarilo získať.

USA a Európska únia zaviedli sankcie voči firmám a predstaviteľom blízkym ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. K sankciám patrí zmrazenie aktív a zákaz udeľovania víz. Cieľom je aj obmedziť ruským štátnym firmám prístup k západnému kapitálu a technológiám.Čo si o tom myslíte?