Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Americkí producenti bridlicovej ropy znižujú výdavky

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Firmy Hess Corp, Continental Resources a Noble Energy, ktoré sa považujú za najodolnejších amerických producentov bridlicovej ropy, znížia v tomto roku kapitálové výdavky o 40 až 66 %.

Tri hlavné americké spoločnosti ťažiace bridlicovú ropu redukujú svoje plány kapitálových výdavkov v tomto roku výraznejšie, ako sa očakávalo, v snahe prežiť pri cene ropy 30 USD za barel. Redukcia kapitálových výdavkov firiem Hess Corp, Continental Resources a Noble Energy je v rozsahu od 40 do 66 %. Ide už o druhý rok redukcie výdavkov trojicou spoločností, ktoré sa zvyčajne považujú za najodolnejších producentov bridlicovej ropy.

Analytici spoločnosti Bernstein Energy prognózovali, že priemerné škrty vo výdavkoch v sektore budú v roku 2016 na úrovni 38 %. „Je veľmi zriedkavé, ak výdavky klesajú dva roky po sebe,“ povedal Mike Breard, ropný analytik spoločnosti Hodges Capital Management. Firma Continental pripustila, že bude v tomto roku ťažiť o približne 10 % ropy menej. Výdavky v tomto roku plánuje v objeme 920 mil. USD, pričom v roku 2015 boli vo výške 2,7 mld. USD.

Spoločnosť Continental zároveň konštatovala, že nebude zisková, kým sa cena ropy nevráti na 37 USD za barel. V utorok bola záverečná cena ropy v USA na úrovni 31,45 USD za barel. Americká vláda prognózuje, že domáca produkcia ropy do konca tohto roka oslabí o približne 700 tis. barelov denne na zhruba 8,5 mil. barelov denne.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 27. januára 2016

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...