Americkí producenti bridlicovej ropy znižujú výdavky

27. januára 2016 12:49

Firmy Hess Corp, Continental Resources a Noble Energy, ktoré sa považujú za najodolnejších amerických producentov bridlicovej ropy, znížia v tomto roku kapitálové výdavky o 40 až 66 %.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Tri hlavné americké spoločnosti ťažiace bridlicovú ropu redukujú svoje plány kapitálových výdavkov v tomto roku výraznejšie, ako sa očakávalo, v snahe prežiť pri cene ropy 30 USD za barel. Redukcia kapitálových výdavkov firiem Hess Corp, Continental Resources a Noble Energy je v rozsahu od 40 do 66 %. Ide už o druhý rok redukcie výdavkov trojicou spoločností, ktoré sa zvyčajne považujú za najodolnejších producentov bridlicovej ropy.

Analytici spoločnosti Bernstein Energy prognózovali, že priemerné škrty vo výdavkoch v sektore budú v roku 2016 na úrovni 38 %. „Je veľmi zriedkavé, ak výdavky klesajú dva roky po sebe,“ povedal Mike Breard, ropný analytik spoločnosti Hodges Capital Management. Firma Continental pripustila, že bude v tomto roku ťažiť o približne 10 % ropy menej. Výdavky v tomto roku plánuje v objeme 920 mil. USD, pričom v roku 2015 boli vo výške 2,7 mld. USD.

Spoločnosť Continental zároveň konštatovala, že nebude zisková, kým sa cena ropy nevráti na 37 USD za barel. V utorok bola záverečná cena ropy v USA na úrovni 31,45 USD za barel. Americká vláda prognózuje, že domáca produkcia ropy do konca tohto roka oslabí o približne 700 tis. barelov denne na zhruba 8,5 mil. barelov denne.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?