Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vazil Hudák
Minister hospodárstva Vazil Hudák, minister financií Peter Kažimír a prezident spoločnosti Theta Energy Group Peter Zimeri a ďalší zástupcovia spoločnosti počas podpisu memoranda o porozumení. SITA/Marián Angelovič
25. februára 2016 12:55 ElektrinaAktuality od SITASITA

Americká Theta Energy Group chce investovať vo Vojanoch

Spoločnosť Theta Energy Group má podľa memoranda v úmysle na Slovensku investovať, modernizovať, rozvíjať a vytvárať lokálne zdroje trvalých a bezpečných dodávok energie vo forme elektriny a tepla.

Elektráreň Vojany sa možno zmení na nový, zelený, technologický park, v ktorom by mohlo vzniknúť až okolo 800 trvalých pracovných miest. Minister hospodárstva Vazil Hudák a minister financií Peter Kažimír podpísali vo štvrtok vo Vojanoch Memorandum o porozumení medzi ministerstvom hospodárstva, ministerstvom financií a americkou spoločnosťou Theta Energy Group (TEG), ktorú zastupovali Peter Zimeri, Sean McCarthy a Igor Hantuch. TEG má podľa memoranda v úmysle na Slovensku investovať, modernizovať, rozvíjať a vytvárať lokálne zdroje trvalých a bezpečných dodávok energie vo forme elektriny a tepla prostredníctvom implementácie inovatívnych a inteligentných technológií. Je pripravená v prípade úspešných vzájomných rokovaní na Slovensku preinvestovať 600 až 800 miliónov USD.

Investičná zmluva by mala byť do niekoľkých mesiacov

Ako pri podpise memoranda uviedol minister hospodárstva Vazil Hudák, rokovania prebiehali niekoľko mesiacov, kým sa dospelo k podpisu memoranda. Zatiaľ spoločnosť nepožaduje od štátu žiadnu investičnú pomoc. Podľa jeho slov, ak budú rokovania plynulo pokračovať, investičná zmluva by mohla byť podpísaná v priebehu niekoľkých mesiacov. Sean McCarthy zo spoločnosti TEG informoval, že sa zaoberajú využívaním a aplikáciou rôznych inovácií vo výrobe elektriny, ktoré plánujú priniesť do Vojan. Inováciami, využívaním plynu a biomasy pri výrobe elektrickej energie chcú dosiahnuť podstatné zníženie emisií. Uviedol, že elektráreň vo Vojanoch už navštívili viackrát. Na Slovensku našli dobrý potenciál na realizáciu investícií, ako aj veľký potenciál v oblasti ľudských zdrojov.

Projekt má dve časti

Hudák dodal, že memorandum o porozumení stanovuje podmienky a usmernenia medzi TEG a Ministerstvom financií SR a Ministerstvom hospodárstva SR, ktoré sa týkajú investovania do nového udržateľného a zeleného technologického parku, vytvorenia pracovných miest a zriadenia Smart Energy HUB pre Európsku úniu v Slovenskej republike. Memorandum slúži ako usmernenie pre projekt, ktorý bude rozdelený do dvoch častí. Prvá časť sa týka modernizácie elektrárne Vojany (EVO), ktorá podľa deklarovaného zámeru prestane spaľovať uhlie. V druhej časti memorandum hovorí o vzniku a rozvoji energetického inovačného centra a technologického parku na vzájomne dohodnutom mieste v Slovenskej republike.

Vznikne Energetické inovačné centrum

TEG dodá technológie a know-how pre riešenie výroby energie, zamestnanosti, odpadov a environmentálnych problémov v rámci navrhnutého miesta. Spoločnosť na Slovensku zriadi Energetické inovačné centrum a technologický park a bude vyrábať strategické a kľúčové časti technológií v Slovenskej republike pre všetky krajiny EÚ.

Ministerstvá chcú spolupracovať

V memorande sa uvádza, že Ministerstvo financií SR a Ministerstvo hospodárstva SR súhlasia s poskytnutím plnej spolupráce a podpory pre splnenie oboch investičných cieľov a primeraný časový harmonogram na vytvorenie pracovnej skupiny, zloženej zo zástupcov vlády Slovenskej republiky, spoločnosti TEG a Slovenských elektrární, a.s.

Elektráreň Vojany je súčasťou akciovej spoločnosti Slovenské elektrárne, v ktorej je majoritným akcionárom talianska spoločnosť Enel a štát má v nej 34-percentný podiel akcií. Elektráreň Vojany dlhodobo generuje stratu a v júni 2015 pristúpila aj k racionalizačným opatreniam formou znižovania počtu zamestnancov. Dnes tu pracuje okolo 140 kmeňových zamestnancov a desiatky externých pracovníkov. V súčasnosti tu elektrinu vyrába len jeden energoblok, ktorý využíva na spaľovanie aj drevnú štiepku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame