Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Šéf americkej Ex Im Bank Fred P. Hochberg s prezidentom Obamom.
Američania sa zákazky na rozšírenie Temelína nevzdávajú a ČEZ-u ponúkajú cez exportno-importnú banku štedré financovanie. Na fotke Šéf americkej Ex-Im Bank Fred P. Hochberg s prezidentom Barackom Obamom. SITA/AP
29. júla 2013 15:33 ElektrinaAktuality od SITASITA

Americká eximbanka sľubuje čiastočné financovanie Temelína

Exportno-importná banka USA je pripravená požičať českej energetickej skupine ČEZ polovicu sumy potrebnej na rozšírenie jadrovej elektrárne Temelin, ak americká spoločnosť Westinghouse vyhrá tender na túto zákazku. Povedal to v pondelok prezident banky Fred Hochberg. V rozhovore pre Českú televíziu ďalej uviedol, že banka požičia takú sumu, akú povoľujú pravidlá v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Do tendra na výstavbu dvoch nových jadrových reaktorov, ktorými sa má viac ako zdvojnásobiť kapacita elektrárne, sa zapojila americká Westinghouse, divízia japonskej Toshiba Corp, a ruská firma Atomstrojexport. Projekt v hodnote viac ako 10 mld. USD však čelí problémom. Vedenie skupiny ČEZ tento mesiac informovalo, že možno odloží rozhodnutie o rozšírení elektrárne o 12 až 18 mesiacov. Vláda totiž hovorí o garantovaných cenách elektrickej energie v budúcnosti. Neistota týkajúca sa načasovania realizácie projektu sa tiež zvýšila po páde českej vlády minulý mesiac, po ktorom zostáva budúcnosť energetickej politiky krajiny nejasná.

Hochberg ďalej povedal, že odklad nemení ponuku Exportno-importnej banky USA. „Podmienkou je samozrejme výhra Westinghouse. Pokiaľ sa na projekte zúčastnia, ponuka na financovanie bude,“ uviedol. USA by tak mohli poskytnúť úver na 25 rokov s úrokovou sadzbou 1 % nad desaťročnými americkými dlhopismi, čiže 3,5 % plus poplatky, tvrdí Hochberg.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies