Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
6. mája 2014 21:09 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Američania hľadajú bridlicový plyn v Rumunsku

Americký energetický podnik Chevron aj napriek masovým protestom začal pri obci Pungeşti s prieskumnými vrtmi.

Americký energetický podnik Chevron začal na východe Rumunska navŕtavať ložiská takzvaného bridlicového plynu, ktorého pripravovaná ťažba v krajine počas minulého roka vyvolala masové protesty. Podľa utorňajšieho vyhlásenia začali s prieskumnými vrtmi pri obci Pungeşti minulý štvrtok, prípravné práce však obnovili ešte v decembri, keď polícia ukončila niekoľkotýždňovú blokádu priestranstva dedinčanmi. Spoločnosť chce teraz na mieste uskutočniť merania a odobrať vzorky horniny, aby „zistila, či je prítomný zemný plyn a ako by ho bolo možné vyťažiť“.

Americká Správa energetických informácií odhaduje, že Rumunsko by mohlo mať zásoby v objeme 51 biliónov kubických stôp (1,44 bil. kubických metrov) bridlicového plynu, čo postačuje na pokrývanie domácej spotreby vyše sto rokov. Predmetom obáv je ťažobná metóda označovaná výrazom „fracking“, ktorá spočíva v čerpaní zmesi vody s pieskom a chemikáliami do horniny, aby uvoľnila naviazanú ropu a zemný plyn. Podľa ochranárov pritom hrozí znečistenie spodných vôd či dokonca menšie zemetrasenia, zástancovia však hovoria o vysokej bezpečnosti a širokom využívaní metódy v krajinách ako sú Spojené štáty, kde prispela k zníženiu cien energií. Chevron získal povolenia na prieskum ložísk v okolí troch dedín na východe Rumunska ako aj na tamojšom pobreží Čierneho mora. Pravidelné demonštrácie proti získavaniu bridlicového plynu ako aj plánovanej ťažbe zlata v Transylvánii sa predtým konali vo viacerých rumunských mestách vrátane Bukurešti.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame