Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Emisie
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
3. júna 2014 9:59 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Američania chcú mať ekologickejšie elektrárne

Federálna agentúra pre ochranu životného prostredia žiada od amerických elektrární, aby do roku 2030 znížili emisie oxidu uhličitého o 30 % oproti roku 2005.

Elektrárne v USA majú do roku 2030 znížiť emisie oxidu uhličitého o 30 % oproti roku 2005. Vyplýva to z návrhu nových pravidiel, ktoré zverejnila v pondelok federálna Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA). Plán podľa agentúry Reuters predstavuje kľúčový prvok stratégie prezidenta Baracka Obamu v boji proti klimatickým zmenám a môže tiež upevniť pozíciu Washingtonu v rokovaniach s rozvíjajúcimi sa ekonomikami ako Čína a India, s cieľom dotlačiť ich k väčšiemu úsiliu pri znižovaní emisií.

Štáty únie majú mať pri dosahovaní nových emisných cieľov na výber rôzne možnosti, od zvyšovania efektivity a posilňovania výroby energie zo zemného plynu, cez podporu obnoviteľných zdrojov vrátane solárnych a jadrových elektrární, až po obchodovanie s emisnými povolenkami. Podiel uhlia na výrobe elektriny v USA v súčasnosti dosahuje takmer 38 %. Uhlie však čoraz viac nahrádza lacný zemný plyn a obnoviteľné zdroje. Podľa údajov EPA americké elektrárne od roku 2005 znížili tvorbu emisií o takmer 13 %.

Opatrenia pred ich zverejnením podrobili kritike zástupcovia priemyslu, opozičných republikánov aj časti Obamových demokratov, ktorí reprezentujú štáty únie so silným uhoľným priemyslom. Národné združenie priemyselných výrobcov v pondelok označilo nové usmernenia za „priamu hrozbu“ pre konkurencieschopnosť svojich členov. Agentúra Reuters tiež upozorňuje, že EPA môže čeliť súdnym žalobám za prekročenie právomocí.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies