Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Amano nevidí problém v rozvoji slovenského jadra

Ilustračné foto
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Yukiya Amano počas tlačového brífingu. SITA

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák znova potvrdil smerovanie Slovenska v oblasti jadrovej energetiky. „Jednoducho Slovensko nemá na výber pokiaľ chce byť energeticky sebestačné. Musí pokračovať v rozvoji jadrovej energetiky. Samozrejme pri plnení najvyšších bezpečnostných štandardov,“ povedal Lajčák na utorňajšej tlačovej besede po stretnutí s generálnym riaditeľom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).

Šéf medzinárodnej agentúry Yukiya Amano nevidí problém v tom, že sa Slovensko rozhodlo pre atómovú energiu aj po tragédii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima. „Nezasahujeme do rozhodnutí štátov, či využívať alebo nevyužívať jadrovú energiu. Mnohé krajiny sa napriek havárii v Japonsku rozhodli využívať jadro,“ povedal Amano. Ako dodal, medzinárodná agentúra má analýzu vypracovanú po havárii vo Fukušime, podľa ktorej do roku 2030 vzrastie podiel jadra vo svete minimálne o 17 %. „Pričom najvyšší odhad hovorí o raste až o 90 %,“ konštatoval Amano.

Predstavitelia oboch strán hovorili aj o spolupráci v oblasti výskumu a vývoja v jadrovej oblasti. „Ponúkli sme medzinárodnej agentúre školenia pre expertov a školiace strediská pre vzdelávacie programy, ktoré agentúra organizuje,“ podotkol Lajčák. „Ceníme si ponuku, ktorú sme dostali od Vlády SR v oblasti poskytnutia slovenských vedomostí v jadrovej energetike a poskytnutia priestorov na školenia,“ uzavrel Amano.

MAAE je nezávislou medzivládnou organizáciou v systéme OSN pre vedu a technológiu v oblasti mierového využívania jadrovej energetiky. Agentúra bola založená v roku 1957 s cieľom urýchliť a rozšíriť využívanie atómovej energie pre mier, zdravie a prosperitu celého sveta. Bývalé Československo sa stalo členom MAAE hneď od jeho vzniku.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 22. októbra 2013 13:24

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...