Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Yukiya Amano počas tlačového brífingu. SITA
22. októbra 2013 13:24 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Amano nevidí problém v rozvoji slovenského jadra

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák znova potvrdil smerovanie Slovenska v oblasti jadrovej energetiky. „Jednoducho Slovensko nemá na výber pokiaľ chce byť energeticky sebestačné. Musí pokračovať v rozvoji jadrovej energetiky. Samozrejme pri plnení najvyšších bezpečnostných štandardov,“ povedal Lajčák na utorňajšej tlačovej besede po stretnutí s generálnym riaditeľom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).

Šéf medzinárodnej agentúry Yukiya Amano nevidí problém v tom, že sa Slovensko rozhodlo pre atómovú energiu aj po tragédii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima. „Nezasahujeme do rozhodnutí štátov, či využívať alebo nevyužívať jadrovú energiu. Mnohé krajiny sa napriek havárii v Japonsku rozhodli využívať jadro,“ povedal Amano. Ako dodal, medzinárodná agentúra má analýzu vypracovanú po havárii vo Fukušime, podľa ktorej do roku 2030 vzrastie podiel jadra vo svete minimálne o 17 %. „Pričom najvyšší odhad hovorí o raste až o 90 %,“ konštatoval Amano.

Predstavitelia oboch strán hovorili aj o spolupráci v oblasti výskumu a vývoja v jadrovej oblasti. „Ponúkli sme medzinárodnej agentúre školenia pre expertov a školiace strediská pre vzdelávacie programy, ktoré agentúra organizuje,“ podotkol Lajčák. „Ceníme si ponuku, ktorú sme dostali od Vlády SR v oblasti poskytnutia slovenských vedomostí v jadrovej energetike a poskytnutia priestorov na školenia,“ uzavrel Amano.

MAAE je nezávislou medzivládnou organizáciou v systéme OSN pre vedu a technológiu v oblasti mierového využívania jadrovej energetiky. Agentúra bola založená v roku 1957 s cieľom urýchliť a rozšíriť využívanie atómovej energie pre mier, zdravie a prosperitu celého sveta. Bývalé Československo sa stalo členom MAAE hneď od jeho vzniku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies