Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina
Ilustračné foto pixabay.com
24. júna 2018 14:50 ElektrinaSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Alternatívny dodávateľ energií predpovedá výrazne zdražovanie elektriny

Dôvodom budúcoročného nárastu cien elektriny pre domácnosti je podľa spoločnosti rast cien silovej elektriny na pražskej burze.

Cena elektriny pre domácnosti od budúceho roka vzrastie približne o desať percent. Tvrdí to alternatívny dodávateľ energií, spoločnosť Magna Energia. Aktuálne platný regulačný vzorec totiž podľa manažéra spoločnosti Martina Semriča počíta s cenami elektriny obchodovanej na komoditnej burze v Prahe, pričom do úvahy sa berie prvých šesť mesiacov predchádzajúceho roka. Cena elektriny pre domácnosti v roku 2019 tak bude vyhádzať z obdobia medzi 1. januárom až 30. júnom 2018.

„Do konca tohto obdobia zostáva iba pár dní. Už dnes je teda zrejmé, že v porovnaní s prvým polrokom 2017, od ktorého sa odvíjali ceny pre tento rok, došlo k výraznému zdraženiu elektriny. Kým tá sa vlani predávala za necelých 32 eur za MWh, teraz sa cena vyšplhala na približne 40 eur za MWh. To znamená, že zdražela o štvrtinu“ vysvetlil Semrič. Takzvaná silová elektrina má na koncovej cene pre domácnosti necelý polovičný podiel. Podľa Semriča by rast koncových cien elektriny pre slovenské domácnosti mohlo odvrátiť len okresanie ostatných zložiek ceny, napríklad tarify za prevádzkovanie systému.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame