Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň Gabčíkovo
Pohľad na Vodnú elektráreň Gabčíkovo. SITA
28. februára 2018 10:30 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Akútna oprava gabčíkovskej elektrárne stále nemá svojho dodávateľa

Odborná komisia Vodohospodárskej výstavby už takmer mesiac hodnotí predložené ponuky v medzinárodnom tendri.

Vodohospodárskej výstavbe sa stále nepodarilo vybrať dodávateľa generálnej opravy Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG). Štátny podnik vyhodnocuje ponuky potenciálnych záujemcov, ktorí sa zúčastnili medzinárodného tendra, už zhruba mesiac, keď posledný januárový deň sa otvárali obálky s ponukami. „Vzhľadom na náročnosť a rozsiahlosť cenových ponúk momentálne stále prebieha hodnotenie predložených ponúk odbornou komisiou. Až bude proces ukončený budeme informovať,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk vedúca kancelárie generálneho riaditeľa Stela Ištvánfyová. Ďalšie podrobnosti ohľadom tendra nechcela nateraz konkretizovať.

Predlžovali termíny

Víťaz tendra na generálnu opravu Vodnej elektrárne Gabčíkovo mal byť známy už skôr. Záujemcovia sa totiž pôvodne mohli do medzinárodného tendra prihlásiť do konca novembra minulého roka. Vodohospodárska výstavba neskôr termín predĺžila do konca januára tohto roka. O predĺženie termínov mali vzhľadom na veľký rozsah technologických zariadení požiadať samotní potenciálni uchádzači o niekoľko miliónovú zákazku. Podnik im podľa Ištvánfyovej podľa platného zákona o verejnom obstarávaní vyhovel.

Akútna oprava

Štátny podnik Vodohospodárska výstavba, ktorý znova prevádzkuje gabčíkovskú elektráreň, začal s hľadaním dodávateľa, ktorý by pre neho zabezpečil modernizáciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo, začiatkom septembra minulého roka. Cieľom generálnych opráv je najmä obnovenie plnej funkčnosti zariadení, predchádzanie poruchám a zvýšenie bezpečnosti prevádzky vodnej elektrárne. Predpokladaná hodnota zákazky na generálnu opravu a rekonštrukciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo je 71,5 milióna eur. Predmetom zákazky je zhotovenie stavby Sústava vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, stupeň Gabčíkovo – generálna oprava a rekonštrukcia Vodnej elektrárne Gabčíkovo, vrátane inžinierskej činnosti, generálnej opravy turbogenerátorov, zdvíhacích a ďalších zariadení, opráv, respektíve obstarania nových zariadení, ako aj uvedenie do prevádzky.

Štát prevádzkuje Vodnú elektráreň Gabčíkovo prostredníctvom svojho podniku Vodohospodárska výstavba tri roky. Predošlá vláda Roberta Fica ju odobrala z prenájmu Slovenským elektrárňam, ktoré vtedy majoritne ovládala talianska skupina Enel. Jedným z dôvodov, ktorým vládni predstavitelia obhajovali vypovedanie tridsaťročnej zmluvy o prenájme, bola aj údajná neochota Slovenských elektrární zrealizovať generálnu opravu gabčíkovskej elektrárne. Tá bola podľa vládnych predstaviteľov akútna.

Najväčšia vodná elektráreň

Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované. Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies