Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Rieka Hron v zimnom období SITA
19. marca 2014 20:22 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Aktivisti úspešní v boji proti vodným elektrárňam na Hrone

Krajský súd na základe žaloby OZ Hron pre slobodné rieky zrušil rozhodnutia stavebného úradu o umiestnení malých vodných elektrární Šášovské Podhradie a Bzenica.

Občianske združenie (OZ) Hron pre slobodné rieky, ktoré spolu so Slovenským rybárskym zväzom, Klubom slovenských turistov a ďalšími organizáciami a aktivistami bojuje proti výstavbe malých vodných elektrární (MVE) na Hrone, dnes dosiahlo výrazný úspech. Krajský súd v Banskej Bystrici vyhovel jeho žalobe a zrušil územné rozhodnutia bývalého krajského stavebného úradu o umiestnení MVE v Žiari nad Hronom-Šášovskom Podhradí a Bzenici v okrese Žiar nad Hronom z 10. decembra a 2. apríla 2012 a veci mu vrátil na ďalšie konanie.

Pochybenie stavebného úradu

Súd v oboch sporoch uznal ako dôvodnú námietku OZ, že stavebný úrad nemal akceptovať rozhodnutie zo zisťovacieho konania, podľa ktorého sa navrhovaná výstavba MVE Šášovské Podhradie a MVE Bzenica nebude posudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Príslušná právna úprava sa totiž medzitým zmenila a navyše sa zmenili navrhované stavby vo viacerých parametroch. Pre nedostatočné posúdenie EIA nemal stavebný úrad podľa súdu na rozhodnutie o umiestnení stavieb dostatočný podklad.

Potrebná EIA

Podľa Antona Žabenského z OZ Hron pre slobodné rieky obidve kauzy jasne preukázali, že bez posudzovania vplyvov na životné prostredie nie je možné povoliť výstavbu MVE, ani začať územné konanie. „Sme radi, že to takto dopadlo a dúfame, že pri ďalších prípadoch už sa bude postupovať v súlade so zákonom,“ uviedol Žabenský. Pripomenul však, že v procesoch EIA k jednotlivým MVE sa neposudzuje synergický efekt výstavby viacerých elektrární na rieke. „Posudzuje sa len jeden zámer a prinútiť investora alebo úrady, aby posúdili aj zámery ďalšie, čiže elektráreň, ktorá sa nachádza o štyri kilometre po prúde alebo proti prúdu, sa nedá. Oni to odmietajú a hovoria, že posudzujú len jednu činnosť,“ uviedol Žabenský s tým, že ani jedna zo 16 MVE, ktoré sa plánujú na strednom Hrone od Kozmáloviec po Banskú Bystricu, sa neposudzuje v nadväznosti na inú.

Mlčanie právneho zástupcu okresného úradu

Právny zástupca Okresného úradu v Banskej Bystrici, ktorý je nástupcom bývalého krajského stavebného úradu, na oboch pojednávaniach argumentoval tým, že posudzovanie vplyvov na životné prostredie má v územnom konaní len odporúčací a nie záväzný charakter. Navyše podľa neho územným rozhodnutím nemôže byť porušené právo žalobcu na priaznivé životné prostredie, pretože sa ním vytvára len právny základ na rozhodnutie o realizácii stavby, ku ktorému môže, ale nemusí dôjsť. Po pojednávaniach odmietol pre agentúru SITA rozsudky akokoľvek komentovať a nevyjadril sa ani k otázke, či proti nim podá, respektíve navrhne klientovi podať odvolanie. Vyjadriť sa odmietli aj prítomní právni zástupcovia, respektíve konatelia firiem L´Energie verte, s. r. o., a MVE Šášovské Podhradie, s. r. o., ktoré sú investormi sporných elektrární.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame