Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce Marcela Dargajová
27. februára 2014 17:01 ElektrinaAktuality od SITASITA

Akcionári SE o uvoľnení prostriedkov na Mochovce nerozhodli

Štát ako 34-percentný akcionár SE, ktoré mochovecké bloky dostavujú, súhlasil na januárovom mimoriadnom valnom zhromaždení s dodatočným navýšením prostriedkov v sume zhruba 85 miliónov eur.

Štvrtkové mimoriadne valné zhromaždenie (MVZ) Slovenských elektrární (SE) o uvoľnení ďalších prostriedkov na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) nerozhodlo. „Vzhľadom na potrebu ďalších analýz technického a projektového charakteru, vzťahujúcich sa na celkový rozpočet projektu dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce, sa akcionári Slovenských elektrární nezúčastnili na dnešnom mimoriadnom valnom zhromaždení,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič. Predstavenstvo spoločnosti preto požiadalo o zvolanie ďalšieho mimoriadneho valného zhromaždenia.

Štát ako 34-percentný akcionár SE, ktoré mochovecké bloky dostavujú, súhlasil na januárovom mimoriadnom valnom zhromaždení s dodatočným navýšením prostriedkov v sume zhruba 85 miliónov eur. Ministerstvo hospodárstva SR, ako vykonávateľ akcionárskych práv minoritného podielu v Slovenských elektrárňach, dalo povel svojim akcionárom súhlasiť s navýšením dodatočných prostriedkov hlavne preto, aby sa zamedzili potenciálne škody súvisiace s odkladom schválenia navýšenia rozpočtu na dostavbu Mochoviec.

Akcionári Slovenských elektrární, teda štát a talianska spoločnosť Enel, ktorá vlastní v podniku 66 % akcií, už dodatočne predtým schválili na dostavbu mochoveckých blokov prostriedky v objeme približne 500 miliónov eur. Chýba tak ešte schváliť niečo vyše 400 miliónov eur. Výstavba dvoch jadrových blokov si totiž nakoniec vyžiada 3,8 miliárd eur namiesto plánovaných 2,8 miliárd eur. Dostavba tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce by sa mala ukončiť na konci tohto roka, štvrtého bloku potom v roku 2015. Pôvodne sa však hovorilo o termínoch koniec roka 2012 a jeseň 2013. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať približne tisíc megawattov.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame