Akcionári Jukosu vyhrali súd v Holandsku

9. mája 2017 16:22
SITA

Ruské úrady podľa odvolacieho súdu v Amsterdame vedome spôsobili krach ropného gigantu, keď firme vymerali údajné daňové nedoplatky.

Jukos
Ilustračné foto SITA

Holandský súd v utorok rozhodol, že ruské úrady v roku 2006 vedome spôsobili krach ropného gigantu Jukos, keď voči nemu vzniesli požiadavku na uhradenie daňového nedoplatku. Ide o zatiaľ posledné rozhodnutie v dlhoročnom súdnom spore o aktíva holandskej divízie Jukosu. Odvolací súd v Amsterdame konštatoval, že bankrot Jukosu je podľa holandského práva neúčinný a správca vymenovaný v roku 2007 nemal oprávnenie predať akcie spoločnosti Yukos Finance BV so sídlom v Holandsku. Skupina zastupujúca bývalých akcionárov Jukosu rozhodnutie privítala.

Verdikt „odhaľuje, v akom rozsahu je Ruská federácia pripravená manipulovať právny proces a ignorovať vládu zákona,“ uviedol vo vyhlásení bývalý generálny riaditeľ Jukosu Steve Theede.

Akcionári tvrdia, že Moskva využila daňové pohľadávky na to, aby v roku 2003 získala kontrolu nad Jukosom a umlčala jeho šéfa Michaila Chodorkovského, oponenta prezidenta Vladimira Putina. Bývalý šéf Jukosu totiž začínal využívať svoj majetok na financovanie opozičných strán. Chodorkovský bol v Rusku odsúdený pre podvod a daňový únik a vo väzení strávil desaťročie.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?