Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Akcionár slovenských energo podnikov pripravuje zmeny

Plyn eustream
plynovod Eustream epholding.cz

Česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding plánuje spoločnosti pôsobiace v oblasti prepravy plynu, jeho distribúcie a skladovania, ako aj v oblasti dodávok tepla a elektriny zaradiť pod novú dcérsku firmu EP Infrastructure.

Česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) pripravuje zmenu vnútornej štruktúry. Firma chce v rámci internej reorganizácie začleniť všetky svoje aktíva v Strednej Európe do novovznikajúcej spoločnosti EP Infrastructure (EPIF). Tá bude vlastniť podiely spoločností pôsobiace predovšetkým v oblasti prepravy plynu, jeho distribúcie a skladovania, ako aj v oblasti dodávok tepla a elektriny. Do novovznikajúcej spoločnosti by sa tak mal zaradiť aj podiely EPH v slovenských spoločnostiach Stredoslovenská energetika, Eustream, SPP-distribúcia a Nafta. „Spoločnosť EPIF sa stane najvýznamnejšou dcérskou firmou v rámci EPH,“ informoval hovorca EPH Daniel Častvaj.

Možno časť predajú

EPH nevylučuje, že do dcérskej spoločnosti EPIF časom pustí aj nových akcionárov. „Ako jediný akcionár vznikajúcej spoločnosti EPIF zvažujeme scenáre prípadného predaja jej minoritného podielu vrátane možnosti verejnej ponuky akcií (IPO). Ak sa rozhodneme pre akúkoľvek z uvažovaných alternatív, budeme o tom informovať,“ konštatoval Častvaj.

Skupina EPH pôsobí na Slovensku, v Českej republike, v Taliansku, v Nemecku, vo Veľkej Británii a v Poľsku. Vlastní zhruba 40 podnikov v oblasti ťažby uhlia, výroby tepla a elektriny, ako aj firmy dodávajúce elektrinu či plyn. V holdingu našlo prácu viac ako 12 tisíc ľudí. Akcionármi EPH sú český podnikateľ Daniel Křetinský a slovenský Patrik Tkáč, ktorí spolu vlastnia dve tretiny hlasovacích práv. Zvyšok kontroluje finančná skupina J&T.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 23. októbra 2015 11:16

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...