Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina VSE
Ilustračné foto VSE
27. mája 2016 18:45 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Aká je energetická náročnosť našej ekonomiky? V rámci regiónu nízka.

Hoci v rámci strednej a východnej Európy patrí Slovensko medzi ekonomiky s najnižšou spotrebou energií v pomere k hrubému domácemu produktu, oproti západným ekonomikám stále výrazne zaostávame.

Slovensko patrí medzi energeticky najmenej náročné ekonomiky regiónu strednej a východnej Európy. Menej energií vzhľadom na veľkosť ekonomiky spotrebuje v regióne iba Slovinsko a porovnateľné množstvo Litva. V rámci Visegrádskej štvorky spotrebujú všetky ostatné krajiny viac energií na vyprodukovanie jednotky hrubého domáceho produktu (HDP) ako Slovensko. V Maďarsku je to o 7,5 % viac, v Českej republike o 12 % viac a v Poľsku o 13 % viac. Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank, ktorá sa venuje energetickej náročnosti európskych ekonomík.

Lepšie na západe

Všeobecne však platí, že energeticky efektívnejšie sú vyspelé ekonomiky západnej Európy s vyšším podielom energeticky menej náročnej „znalostnej ekonomiky“ a prístupom k najmodernejším technológiám znižujúcim spotrebu energií. Napríklad v porovnaní s Francúzskom Slovensko spotrebuje na vytvorenie jednotky HDP raz toľko energií, v porovnaní s Nemeckom o 86 % viac a v porovnaní so susedným Rakúskom o 64 % viac. A to stále nie sú energeticky najefektívnejšie krajiny v západnej Európe. V prepočte na veľkosť ekonomík totiž najmenej energií spotrebujú Nórsko, Dánsko, Írsko a Veľká Británia.

Horšie na východe

Smerom na východ Európy energetická náročnosť ekonomík postupne narastá. Najviac energeticky náročné hospodárstva podľa analýzy UniCredit Bank nájdeme predovšetkým na Balkáne. Avšak negatívnym lídrom v tomto smere je Ukrajina, teda ekonomiky historicky vybudovaná na lacných, neraz dotovaných, a dostupných zdrojoch energetických surovín.

Dominuje priemysel

Čo sa týka samotného Slovenska, údaje o spotrebe energií potvrdzujú známy fakt, že sme priemyselnou krajinou. Najväčším konzumentom energií v slovenskej ekonomike je totiž jednoznačne priemysel so 44-percentným podielom. „Je to zároveň najvyšší podiel priemyslu na spotrebe energií naprieč krajinami Európy, podobný podiel priemyslu dosahuje z krajín Európskej únie už len Fínsko,“ píše sa v materiáli UniCredit Bank. V susednej Českej republike, ale aj v Rakúsku a Nemecku sa priemysel na spotrebe energií podieľa približne jednou tretinou. V rámci priemeru Európskej únie je to jedna štvrtina.

Domácnosti v norme

Slovenský priemysel pritom vykazuje v medzinárodnom porovnaní predovšetkým nadpriemernú spotrebu zemného plynu. „Naopak, podľa údajov Eurostatu sa zdá, že slovenské domácnosti sú relatívne energeticky úsporné. Podiel domácností na spotrebe energií je podpriemerný,“ konštatuje sa v analýze UniCredit Bank s tým, že podiel domácností na spotrebe energií na Slovensku dosahuje 19 % oproti 25-percentnému priemeru Európskej únie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame