Aj tento rok očakávajú nadbytok ropy

19. januára 2016 12:38

Teplé zimné počasie v mnohých krajinách sveta znížilo celosvetový rast dopytu po rope v závere minulého roka.

Ilustračné foto
Ilustračné foto SITA/AP

Teplé počasie a rastúce dodávky ropy udržia nadmernú ponuku komodity na trhu minimálne do obdobia záveru roka 2016. Vyplýva to zo správy Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) zverejnenej v utorok. Teplé zimné počasie v mnohých krajinách sveta znížilo celosvetový rast dopytu v štvrtom štvrťroku 2015 na 1 mil. barelov ropy denne. V predchádzajúcom kvartáli bol na úrovni 2,1 mil. barelov ropy denne.

Agentúra ponechala odhad rastu dopytu na rok 2016 nezmenený na úrovni 1,2 mil. barelov ropy denne. „Prišli sme k záveru, že trh s ropou čelí vyhliadkam tretieho roku po sebe, v ktorom ponuka bude prevyšovať dopyt o 1 mil. barelov denne,“ uviedla IEA.

Medzinárodná agentúra pre energetiku zhoršila prognózu dopytu po rope z krajín patriacich do Organizácie krajín vyvážajúcich ropu o 300 tis. barelov denne na 31,7 mil. barelov denne. Irán informoval, že po odstránení sankcií zvýši svoju produkciu o 500 tis. barelov denne. IEA očakáva, že do konca prvého kvartálu bude tento nárast miernejší a dosiahne úroveň 300 tis. barelov ropy denne.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?