Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto SITA/AP
19. januára 2016 12:38 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Aj tento rok očakávajú nadbytok ropy

Teplé zimné počasie v mnohých krajinách sveta znížilo celosvetový rast dopytu po rope v závere minulého roka.

Teplé počasie a rastúce dodávky ropy udržia nadmernú ponuku komodity na trhu minimálne do obdobia záveru roka 2016. Vyplýva to zo správy Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) zverejnenej v utorok. Teplé zimné počasie v mnohých krajinách sveta znížilo celosvetový rast dopytu v štvrtom štvrťroku 2015 na 1 mil. barelov ropy denne. V predchádzajúcom kvartáli bol na úrovni 2,1 mil. barelov ropy denne.

Agentúra ponechala odhad rastu dopytu na rok 2016 nezmenený na úrovni 1,2 mil. barelov ropy denne. „Prišli sme k záveru, že trh s ropou čelí vyhliadkam tretieho roku po sebe, v ktorom ponuka bude prevyšovať dopyt o 1 mil. barelov denne,“ uviedla IEA.

Medzinárodná agentúra pre energetiku zhoršila prognózu dopytu po rope z krajín patriacich do Organizácie krajín vyvážajúcich ropu o 300 tis. barelov denne na 31,7 mil. barelov denne. Irán informoval, že po odstránení sankcií zvýši svoju produkciu o 500 tis. barelov denne. IEA očakáva, že do konca prvého kvartálu bude tento nárast miernejší a dosiahne úroveň 300 tis. barelov ropy denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame