Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP
12. marca 2015 19:34 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Aj Macedónsko má mať svoj nový plynovod

Postaviť ho plánuje ruská spoločnosť Strojtransgaz. Plynovod medzi mestom Negotino na juhu Macedónska a dedinou Klečovce na severe má byť dlhý 96,6 kilometra.

Ruská spoločnosť Strojtransgaz vo štvrtok oznámila, že vybuduje plynovod cez územie Macedónska, ktorý by mohol časom tvoriť súčasť trasy pre zásobovanie Európy ruským plynom cez Turecko. Väčšinovým vlastníkom podniku je miliardár Gennadij Timčenko, spojenec prezidenta Vladimira Putina, na ktorého USA uvalili ako na jedného z prvých ruských podnikateľov sankcie v súvislosti s krízou na Kryme. Hovorca Strojtransgazu však povedal, že na projekt v Macedónsku tento krok nebude mať vplyv. Plynovod medzi mestom Negotino na juhu Macedónska a dedinou Klečovce na severe má byť dlhý 96,6 kilometra. Ruská spoločnosť z neho do júna 2016 postaví 61-kilometrový úsek. Moskva medzitým plánuje vybudovať podmorský plynovod do Turecka ako náhradu za zrušený projekt Južný prúd, ktorý predpokladal využitie územia Bulharska. Ďalšie trasovanie z Turecka cez Grécko zatiaľ nie je doriešené.

Strojtransgaz bol pôvodne na čele konzorcia, ktoré malo realizovať Južný prúd. Plynovod v Macedónsku s celkovými nákladmi 75,7 milióna dolárov (71,6 mil. eur) chce postaviť v rámci vyrovnávania sovietskeho dlhu voči Juhoslávii, ktorej bola balkánska krajina kedysi súčasťou.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame