Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
11. decembra 2013 14:43 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Agentúra pre energetiku predpokladá rast cien ropy

Ceny ropy sa v posledných troch rokoch nachádzali na úrovni zhruba 110 amerických dolárov za barel, Medzinárodná agentúra pre energetiku predpokladá, že vzhľadom na rastúci dopyt by mohli stúpnuť.

Rastúci dopyt po rope znamená, že jej ceny by mohli v najbližších mesiacoch stúpnuť. Uviedla to v stredu Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) vo svojej pravidelnej mesačnej správe. Agentúra uviedla, že po ôsmich kvartáloch nepretržitého oslabovania sa dopyt po rope v priemyselných krajinách v druhom kvartáli tohto roka vrátil k rastu. „Trend ukazuje oživenie dopytu po rope nielen v USA ale tiež v Európe,“ povedal pre Reuters Antoine Halff, šéf divízie ropného priemyslu a trhov v IEA.

Ceny ropy boli v posledných troch rokoch pozoruhodne stabilné a pohybovali sa priemerne na úrovni 110 USD za barel. Ceny ropy brzdil slabý globálny dopyt a séria narušení dodávok z Blízkeho východu a severnej Afriky. Dopyt po rope sa však zvyšuje, keďže sa zrýchľuje ekonomický rast. IEA smerom nahor revidovala svoj odhad rastu dopytu po čiernom zlate. Odhaduje, že v budúcom roku dopyt vzrastie o 1,2 mil. barelov denne, čiže o 110 tis. barelov denne výraznejšie, ako pôvodne predpokladala. To znamená, že globálna spotreba sa v budúcom roku zvýši na viac ako 92,4 mil. barelov denne.

Výsledkom tohto vývoja podľa IEA bude to, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) bude musieť budúci rok zväčšiť ťažbu. Medzinárodná agentúra pre energetiku smerom nahor revidovala svoj odhad dopytu po rope kartelu, a to o 200 tis. barelov denne na 29,3 mil. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame