Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Budova spoločnosti SPP
Budova spoločnosti SPP SITA
6. júna 2014 11:25 PlynAktuality od SITASITA

Agentúra Moody’s znížila rating SPP

Agentúra konštatovala, že Slovenský plynárenský priemysel už nebude mať stopercentný prístup k toku hotovosti dcérskych spoločností, ku ktorým patria eustream, SPP-distribúcia, Nafta a SPP Storage

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s znížila Slovenskému plynárenskému priemyslu, a. s. (SPP) emisný rating na stupeň Baa3 z úrovne Baa1. Výhľad ratingu je stabilný. Agentúra uviedla, že ide o výsledok toho, že prehodnotila podnikateľský a finančný rizikový profil SPP po oznámení dokončenia reorganizácie skupiny SPP.

Agentúra konštatuje, že SPP už nebude mať stopercentný prístup k toku hotovosti dcérskych spoločností, ku ktorým patria eustream, a. s., SPP-distribúcia, a. s., Nafta a. s. a SPP Storage, s. r. o. SPP namiesto toho bude vlastniť 51 % novovytvorenej spoločnosti SPP-Infrastructure, a. s., ktorá sa stala holdingovou spoločnosťou pre novú skupinu SPP-Infrastructure. Zvyšných 49 % akcií a manažérska kontrola v SPP-Infrastructure bude patriť Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH).

Moody’s zároveň potvrdil emisný rating spoločnosti SPP-distribúcia, a. s. na stupni Baa1. Výhľad ratingu je negatívny. Potvrdenie ratingu tiež nasleduje po oznámení dokončenia reorganizácie SPP. Agentúra konštatuje, že SPP-distribúcia, a. s. sa stala súčasťou holdingovej spoločnosti SPP-Infrastructure, a. s. spolu s eustream, a. s., Nafta a. s. a SPP Storage, s. r. o. Konečná vlastnícka štruktúra sa však nezmenila, keďže EPH vlastní 49 % a manažérsku kontrolu v skupine SPP-Infrastructure a slovenská vláda v nej vlastní 51-percentný podiel. Moody’s dodáva, že negatívny výhľad ratingu SPP-distribúcia, a. s. nesúvisí so samostatným hodnotením firmy, ale skôr odzrkadľuje riziko vyplývajúce pre skupinu SPP-Infrastructure z terajšieho neistého politického prostredia na Ukrajine, čo by mohlo narušiť tranzit plynu cez Slovensko.

Agentúra Fitch tiež znížila spoločnosti SPP dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej a domácej mene, a to na stupeň BBB- so stabilným výhľadom z úrovne A- a ukončila proces revízie ratingov s možnosťou ich zníženia. Agentúra zároveň na žiadosť SPP ukončila ratingové hodnotenie tejto spoločnosti. Hovorca SPP Peter Bednár informoval, že ide o strategický zámer vyplývajúci z reorganizácie skupiny SPP, podľa ktorého materská spoločnosť SPP nebude využívať na financovanie svojich činností nástroje, pri ktorých je potrebné ratingové hodnotenie.

Agentúra Fitch zároveň potvrdila spoločnostiam SPP – distribúcia, a. s. (SPPD) a firme eustream, a. s. dlhodobé emisné ratingy (IDR) na stupni A- so stabilným výhľadom. Uviedla, že po reorganizácii SPP tieto firmy priamo úplne vlastní SPP Infrastructure (SPPI), ale ich konečné vlastníctvo a kontrola sa nezmenili. Konečnými vlastníkmi SPPD a firmy eustream sú EPH, ktorý v nich nepriamo vlastní 49 % a má manažérsku kontrolu, a Slovenská republika prostredníctvom 51-percentného podielu SPP ale bez manažérskej kontroly.

Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. Spoločnosť poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. V súčasnosti dodáva elektrinu a plyn pre 1,3 milióna zákazníkov. V SPP vlani pôsobili dvaja akcionári. Štát ovládal 51 % akcií a česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding držal 49 % akcií. V júni tohto roku prebrala SPP pod kontrolu výlučne Slovenská republika.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame