Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP
Budova spoločnosti SPP SPP
11. júna 2013 17:35 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Agentúra Moody’s znížila rating spoločnosti SPP

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s znížila emisný rating spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) na Baa1 zo stupňa A2. Ukončila tak proces revízie ratingu spoločnosti, ktorý začala 17. decembra 2012. Agentúra tak prehodnotila podnikateľský a finančný rizikový profil spoločnosti a očakáva, že sa zvýši zadlženie SPP v dôsledku toho, že akcionári sa budú snažiť maximalizovať výšku dividend. Rating na stupni Baa1 podporuje výrazný prínos aktivít v oblasti prepravy plynu, distribúcie a skladovania ku cashflow SPP, konštatuje agentúra Moody’s.

Negatívne na rating vplýva nepredvídateľný segment dodávok plynu. Ziskovosť tohto segmentu je ovplyvnená negatívnym rozdielom medzi nákupnými cenami plynu v rámci dlhodobých kontraktov tzv. take-or-pay a veľkoobchodnými cenami. Ratingové hodnotenie ďalej podľa ratingovej agentúry odzrkadľuje finančnú politiku, na ktorej sa dohodli vlastníci SPP, čiže slovenská vláda a firma Energetický a průmyslový holding (EPH). Vláda a EPH sa snažia o maximalizáciu vyplácania dividend v rámci stanovenom akcionármi, ktorý bude viesť k nárastu zadlženia SPP zo súčasnej nízkej úrovne.

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom tohto roka 49-percentný podiel SPP za 2,6 mld. eur. Minoritný podiel v SPP jej predali vtedajší zahraniční akcionári, spoločnosti E.ON Ruhrgas a GDF Suez. Ďalším akcionárom SPP je Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR, ktorá vlastní 51 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame