Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenské elektrárne SE
Ilustračné foto SITA
16. júla 2013 18:23 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Agentúra Fitch zhoršila rating Slovenských elektrární

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v utorok znížila spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s. dlhodobý emisný rating (IDR) a rating nadriadených nezabezpečených záväzkov na stupeň BBB- z úrovne BBB. Výhľad ratingov je negatívny. Zhoršenie ratingov a pridelenie negatívneho výhľadu odzrkadľuje očakávanie rastu kapitálových výdavkov a oneskorenie spustenia 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce, uviedla agentúra. Ďalším dôvodom podľa agentúry je oslabenie trhu s elektrinou v regióne strednej Európy, čo podľa nej pravdepodobne ovplyvní prevádzkový tok hotovosti Slovenských elektrární v nadchádzajúcich rokoch.

Dokončenie blokov 3. a 4. jadrovej elektrárne Mochovce sa oproti pôvodnému plánu omeškáva o 12 mesiacov, poznamenáva Fitch. Dodáva pritom, že výrobcov elektriny v strednej Európe poškodzuje slabý dopyt po elektrine a štrukturálne zmeny v jej dodávkach. Tieto faktory vedú k poklesu veľkoobchodných cien elektriny v regióne a Fitch očakáva, že slabé zostanú aj v najbližších rokoch.

Agentúra ďalej poznamenáva, že v prípade nutnosti predpokladá finančnú podporu Slovenským elektrárňam zo strany spoločnosti Enel SpA, ktorá vlastní 66 % ich akcií. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku so 72-percentným podielom na inštalovanej kapacite krajiny.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame