Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto eustream, a.s.
23. augusta 2016 9:55 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Agentúra Fitch potvrdila rating slovenskému prepravcovi plynu

Agentúra uviedla, že potvrdenie ratingu spoločnosti Eustream odzrkadľuje dobrý podnikateľský profil firmy.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila v pondelok slovenskému prepravcovi zemného plynu, spoločnosti Eustream, dlhodobý emisný rating (IDR) na stupni A- so stabilným výhľadom. Agentúra uviedla, že potvrdenie ratingu odzrkadľuje dobrý podnikateľský profil firmy. Konštatovala, že podnikateľský a finančný profil spoločnosti vyplýva predovšetkým z jej postavenia ako operátora národného prepravného systému na Slovensku a z toho, že prepravuje plyn na najdôležitejšej trase pre veľkých ruských dodávateľov plynu do Európy.

Výhodné zmluvy

Fitch poznamenáva, že väčšina toku hotovosti firmy Eustream je založená na dlhodobých zmluvách s veľkými ruskými dodávateľmi plynu, ktoré sú platné do roku 2028, a na niekoľkých iných dlhodobých zmluvách so stredoeurópskymi a západoeurópskymi dodávateľmi plynu, ktoré sú v priemere platné ešte päť rokov. Podmienky všetkých platných zmlúv sú pre Eustream výhodné, pretože v rámci nich úplne platí, že dodávatelia platia za celú objednanú kapacitu prepravy bez ohľadu na skutočné objemy dodávok, dodáva Fitch. Tieto podmienky sa podľa agentúry osvedčili pri neočakávanom prerušení toku plynu v januári 2009, kedy platby za objednaný objem prepravy pokračovali napriek tomu, že zhruba dva týždne sa plyn nedodával.

Existujú riziká

Časť dlhodobých kontraktov však v horizonte približne piatich rokov pravdepodobne nahradia strednodobé a krátkodobé zmluvy, upozorňuje ratingová agentúra. Riziká agentúra vidí aj v zvyšujúcom sa dlhu spoločnosti a vo vystupňovanom úsilí Ruska obísť po roku 2019 Ukrajinu, čo by oslabilo pozíciu Slovenska ako kľúčového koridoru pre tranzit ruského plynu do Európy.

Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete zemného plynu v Slovenskej republike. Jeho hlavným poslaním je preprava zemného plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy. Stopercentným vlastníkom Eustreamu je firma SPP Infrastructure, v ktorej má Slovenský plynárenský priemysel ovládaný štátom 51-percentný podiel a 49-percentný podiel Slovak Gas Holding B.V., ktorý vlastní česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies