Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
8. októbra 2015 13:11 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

ACER už má zmluvy našich obchodníkov s elektrinou či plynom

Slovenský organizátor krátkodobého trhu s elektrinou, spoločnosť OKTE, začala Agentúre pre spoluprácu energetických regulátorov reportovať informácie o veľkoobchodných energetických produktoch obchodovaných na organizovanom trhu.

Slovenský organizátor krátkodobého trhu s elektrinou, spoločnosť OKTE, začal Agentúre pre spoluprácu energetických regulátorov (ACER) reportovať informácie o veľkoobchodných energetických produktoch obchodovaných na organizovanom trhu. Potrebné dáta poskytuje slovenský podnik prostredníctvom nového informačného systému RRM. „V rámci tohto systému môžu zaregistrovaní účastníci pristupovať k zaslaným správam a potvrdeniam prostredníctvom webového portálu, kde je zobrazený prehľad ich transakcií,“ informovala spoločnosť OKTE.

Projekt vybudovania nového informačného systému RRM začal slovenský organizátor krátkodobého trhu s elektrinou vo februári tohto roka. Projekt je rozdelený do dvoch etáp. Prvá etapa, ktorá začala v stredu 7. októbra, znamená pre celú Európu začiatok oznamovania obchodných transakcií vrátane pokynov na obchodovanie, uzatvorených na veľkoobchodných trhoch s energiou. „Druhá etapa pre oznamovanie transakcií a kontraktov uzatvorených na bilaterálnej báze, ich derivátov a kontraktov na poskytnutie prenosových alebo prepravných kapacít bude zavŕšená rozšírením systému RRM od 7. apríla budúceho roka,“ dodala firma OKTE.

Obchodníci na veľkoobchodných trhoch s elektrinou a plynom musia oznamovať agentúre ACER zmluvy na dodávky elektriny alebo plynu, ako aj zmluvy týkajúce sa prenosu elektriny alebo prepravy plynu na základe európskeho nariadenia o integrite a transparentnosti veľkoobchodného trhu s energiou, známeho po skratkou REMIT. Nejde pritom len o výpočet zmlúv, ale presnú identifikáciu produktov, teda aj dohodnuté množstvo a cenu, termíny a časy. Cieľom spomínanej povinnosti je odhaliť a odradiť účastníkov na veľkoobchodných trhoch s elektrinou a plynom od manipulácií na trhoch. Európske nariadenie REMIT totiž pod hrozbou penalizácie zakazuje manipuláciu trhov s energiami, zakazuje správanie, ktoré narúša integritu trhu a zneužívanie vnútorných informácií, tzv. insider trading.

Spoločnosť OKTE, a. s. vznikla v roku 2010 ako dcérska spoločnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, a. s. Hlavnými funkciami OKTE sú organizovanie a vyhodnocovanie organizovaného krátkodobého cezhraničného trhu s elektrinou, zúčtovanie odchýlok a s účinnosťou od 1. januára 2014 zber, správa a zverejňovanie nameraných údajov a centrálna fakturácia poplatkov súvisiacich s prevádzkou systému.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies